ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ | Ούτε με... θαύμα

Η Εθνική δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σλοβενία, καθώς ηττήθηκε με 65-73 και πλέον χρειάζεται να επικρατήσει της Κροατίας και η Ιταλία να νικήσει την Ισπανία για να περάσει στους «8» του Ευρωμπάσκετ. Δηλαδή ένα... μικρό θαύμα.

Η Σλοβενία μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα επιβάλλοντας πλήρως τον γρήγορο ρυθμό της, με την ελληνική ομάδα να μην έχει καθαρό

μυαλό. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα το 13-26 του πρώτου δεκαλέπτου. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Εθνική κατάφερε να μειώσει προς στιγμήν σε 20-31 7΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου, όμως οι Σλοβένοι σουτάρωντας με εκπληκτικά ποσοστά έξω από τα 6.75 (6/11), έφτασε να προηγείται με 27-43 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η υπεροχή της Σλοβενίας συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να αγγίζει τη μέγιστη τιμή της (34-60) 4΄πριν από το τέλος της περιόδου. Κάπου εκεί η ελληνική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 46-62 που ήταν και το σκορ της περιόδου. Η Ελλάδα μπήκε να παίξει την ύπαρξή της στο Ευρωμπάσκετ και κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10, 59-68 τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα με τρίποντο του Ζήση. Δύο λάθη των Ελλήνων παικτών όμως ήταν αρκετά για να δώσουν ανάσα στη Σλοβενία καθώς ο Ντράγκιτς με λέι απ έκανε το 62-70.Το ματς οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι διαμορφώνοντας το τελικό 65-73. Ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδουμε 28 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει 21 πόντους για την ελληνική ομάδα. Ο Κώστας παπανικολάου τραυματίστηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί για το υπόλοιπο τους αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13, Σπανούλης 21 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2

Σλοβενία (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10, Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5, Μούριτς, Μπλάζιτς 7, Νάχμπαρ 5, Γκ. Ντράγκιτς 25, Ζ. Ντράγκιτς 11, Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3 (8 ριμπάουντ)