ΕΣΑΚΕ | Με τρίο "φωτιά" οι U21

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ Αλεξάνδρα Κοντολέων, Ανθή Ντάρδη: Τα αστέρια της νέας γενιάς του Ελληνικού μπάσκετ έλαμψαν στο κλειστό της Περιβόλας το απόγευμα του Σαββάτου 09/03, στο πλαίσιο του 20ου All Star Game, με την ομάδα των U21 να κατακτούν τη νίκη 104-80 και κορυφαίους τους Λαρεντζάκη, Καββαδά και Μοτσενίγο.

Οι "μικροί" των επιλέκτων δεν είχαν να ζηλέψουν από τους μεγαλύτερούς τους και με κορυφαίο τον Λευτέρη Μποχωρίδη που μετά από 20 λεπτά αγώνα είχε ήδη 20 πόντους, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 48-54.

Στην επανάληψη φαίνεται πως η παρέα του Βασίλη Καββαδά "αγρίεψε" και θέλησε να δώσει ένα... μάθημα στους "μικρούς" και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν 77-70.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβαν δράση ο Βασίλης Καββαδάς, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Σπύρος Μοτσενίγος με την ομάδα των U21 να ξεφεύγει στο σκορ και τελικά να παίρνει τη νίκη με 104-80.

Δεκάλεπτα: 22-27, 48-54, 77-70, 104-80Under 21 (Μαρμαρινός): Βελισσαρίου, Λαρεντζάκης 17 (2), Κατσίβελης 9 (1), Αντωνάκης 5 (1), Σπανός, Μολφέτας 7, Χρυσικόπουλος 12 (5ριμπ), Ζούμπος 10 (2), Κανονίδης 11 (7ριμπ), Μελισσαράτος 4, Μοτσενίγος 14 (4), Καββαδάς 15.Under 18 (Ρακιντζής): Μποχωρίδης 20 (4τριπ, 7ριμπ), Πιεβάλιτσα, Τολιόπουλος 11 (1), Σκουλιδάς 2, Διπλαρος, Αμπαράς 2, Βεζένκοβ 6 (2), Αγραβάνης 15 (1), Σλαφτσάκης 16, Μήτσιαλος 2, Οικονομόπουλος 4 (1), Παπαγιάννης 2.

*Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μποχωρίδης από την ομάδα U18, ο οποίος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ κσι 2 κλεψίματα.