ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ | Στον δρόμο του Παναθηναϊκού η Καντού!

Η Καντού δεν έκανε το λάθος της Ούνιξ και χωρίς να "ιδρώσει" πήρε τη νίκη επί της Λε Μαν με 80-66 και ταυτόχρονα την πρόκριση στους Ομίλους της Ευρωλίγκας όπου θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό.

Η Καντού έδειξε από νωρίς τα "δόντια" της και στο 5' βρισκόταν ήδη στο +11 (17-6), με τη Λε Μαν να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι. Η ιταλική ομάδα, που είχε βρει από την αρχή ρυθμό, διατήρησε την διαφορά αυτή ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Λε Μαν όσο κι αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να μειώσει την διαφορά στο σκορ και η Καντού με τον Πιέτρο

Αραντόρι να την οδηγεί στην επίθεση, συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +16 (44-28).

Στην επανάληψη το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια και η Καντού έμοιαζε να "καθαρίζει" το παιχνίδι καθώς στο τέλος της περιόδου η διαφορά έφτασε στο +21 με καλάθι του Τζόναθαν Ταμπού.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την Καντού που με κορυφαίο τον πήρε τη νίκη-πρόκριση με 80-66.

Δεκάλεπτα: 23-12, 44-28, 65-44, 80-66Καντού (Τριντσιέρι): Σκέκιτς, Σμιθ 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 10 (1), Λάινεν 15 (3), Ματζαρίνο 3 (1), Μπρουκς 5, Τάιους 8, Τάμπου 9 (1), Αραντόρι 12 (1), Κουζίν 11.Λε Μαν (Τζάκσον): Eλ Αμίν 8, Καουντί 10 (1), Κοφί 4, Βίκτορ 9, Σι 6, Ισά 5, Μπατίστα 15, Καουντί 2, Λονγκ 7.