ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ | Εστειλε "σπίτι" της την Λιέτουβος

Η Μπεσίκτας αν και ήταν πίσω στο σκορ για 39 λεπτά, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 66-65 επί της Λιέτουβος Ρίτας, με τους Λιθουανούς να μένουν οριστικά εκτός διοργάνωσης και την τουρκική ομάδα να τερματίζει στην 3η θέση του Δ' Ομίλου, κάτι που είχε "κλειδώσει" άλλωστε, από την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Λιέτουβος ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 3' προηγήθηκε με 4-10. Η Μπεσίκτας όμως ανέβασε στροφές και στο 10' μείωσε σε 15-19.

Στο δεύτεο δεκάλεπτο η Λιέτουβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό

και στο 15' έφτασε στο +10 (19-29), προβάδισμα που διατήρησε σχεδόν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Μπεσίκτας κατάφερε στο 20' να μειώσει σε 33-39.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα με την Μπεσίκτας να μην τους επιτρέπει να ανοίξουν πολύ την διαφορά και στο 30' μείωσαν σε 51-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας πάτησε γκάζι και στο 34' ισοφάρισε σε 55-55. Η Λιέτουβος απάντησε άμεσα για το 57-58 αλλά η τουρκική ομάδα ισοφάρισε εκ νέου σε 64-64 στο 37'. Στο 39' η Μπεσίκτας πήρε κεφάλι στο σκορ 66-65 με καλάθι του Κέρτις Τζέρελς και η Μπεσίκτας πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-19, 33-39, 51-54, 66-65

Μπεσίκτας: Γιούινγκ 14(1), Ακίν 2, Βίντμαρ 10, Φάλκερ 2, Τσετίν 12(2), Μαρκότα 6, Κρίστοφερ 10, Οζέρ, Τζέρελς 10.

Λιέτουβος Ρίτας: Ντούλκις, Μπαμπράουσκας 8(1), Σεϊμπούτις 7(1), Μπατερλεβίτσιους, Σαμαρτζίσκι 4, Κατελίνας 8(2), Νέντοβιτς 8(1), Ρέντικας, Ραντόσεβιτς 11, Ιβάνοφ 16, Μπλουμς 3(1).