ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | "Τρόμαξε" στο τέλος

Η Μπαρτσελόνα νίκησε δύσκολα με 78-82 τη Ναντέρ εκτός έδρας και έφτασε τις 6 νίκες για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στον Α' όμιλο.

Ένα δεκάλεπτο υπεροχής ήταν αρκετό για φύγει με το "διπλό" η Μπαρτσελόνα από τη Γαλλία αν και στο τέλος η Ναντέρ έφτασε μονάχα ένα λέι απ μακριά από την ισοφάριση και πιθανώς, την παράταση.

Οι "μπλαουγκράνα", έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς να πατήσουν το γκάζι παρά μόνο στο διάστημα 10'-20' όπου και έκαναν ένα επιμέρους σκορ 18-30. Αυτό τους έδωσε και τη μεγάλη ώθηση για να

φύγουν νικητές, παρά την αντεπίθεση των Γάλλων στο τελευταίο δίλεπτο.

Καλύτερος για τους νικητές ήταν ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 15 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους οι 18 πόντοι του Ντέιβιντ Λάιτι δεν φάνηκαν αρκετοί. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 2 (1/2 δι., 0/2 τρ. 0/3 βολ) πόντους, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 20:09 συμμετοχής

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-47, 57-66, 78-82.