ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Με "όπλο" την άμυνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας και φρόντισε να επαληθεύσει τα προγνωστικά, καθώς πήρε τη νίκη με 49-67.

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους, όμως, για 25 λεπτά (34-39) να μην την αφήνουν να "χτίσει" μία διαφορά ασφαλείας. Κάπου εκεί οι "μπλαουγκράνα" ακούμπησαν όσο χρειαζόταν το... πόδι τους στο γκάζι, ξέφυγαν με 34-45 στο 28'.30'' ενώ η συμπλήρωση των 30 λεπτών τούς βρήκε πάλι να προηγούνται με 11 πόντους (36-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα δεν άφησε την Λιέτουβος Ρίτας να

την απειλήσει και το άκουσμα της κόρνας της λήξης την βρήκε νικήτρια με 49-67.

Κορυφαίοι της Μπαρτσελόνα, η οποία έκανε το δύο στα δύο στην Ευρωλίγκα, ήταν Χουάν Κάρλος Ναβάρο (13π.) και ο Πιτ Μάικλ (8π., 5ριμπ.) ενώ πρώτος σκόρερ της Λιέτουβος Ρίτας και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Λεόν Ραντόσεβιτς, ο οποίος σημείωσε 11.

Δεκάλεπτα: 8-13, 25-27, 36-47, 49-67