ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Ασταμάτητοι οι "μπλαουγκράνα"

Παρά το γεγονός πως έχει ήδη προκριθεί στο Τοπ-16, η Μπαρτσελόνα δεν χαλάρωσε και πήρε τη νίκη με 90-66 επί της Λιέτουβος Ρίτας για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και παρέμεινε αήττητη στην διοργάνωση.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έδειξε τις διαθέσεις της και πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 4' προηγήθηκε με 12-6 και τρία λεπτά αργότερα ανέβασε την διαφορά στο +10 (20-10), την οποία διατήρησε σχεδόν ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ολίμπια έδειξε να "ξυπνάει" και κατάφερε στο 14 να μειώσει σε 28-27. Η ισπανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και στη συνέχεια

της περιόδου αλλά η Ολίμπια δεν την άφηνε να ανοίξει την διαφορά. Οι Λιθουανοί μάλιστα κατάφεραν στο 19' να περάσουν μπροστά στο σκορ μρ 39-40 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +3 (42-45).

Στην επανάληψη η Ολίμπια διατήρησε το προβάδισμα ως το 26' όταν και η Μπαρτσελόνα με καλάθι του Μάικλ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (55-54) και στο τέλος της περιόδου έφτασε ξανά την διαφορά στο +8 (68-60).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σοβαρεύτηκε και στο 35' έκανε το 82-64 με καλάθι του Ναβάρο. Στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμα και πήρε τελικά τη νίκη με 90-66, παραμένοντας αήττητη και την 7η αγωνιστική, με κορυφαίο τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος την Παρασκευή 23/11 συμπληρώνει 15 χρόνια από την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 27-18, 42-45, 68-60, 90-66Σε λίγο περισσότερα...