ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Εκοψε τα "φτερά" του Ικάρου με σούπερ ΜακΚόλουμ

Μετά από τέσσερα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν εντυπωσιακός απέναντι στον Ικαρο και με οδηγό τον Ερικ ΜακΚόλουμ (26π.) έφτασε με άνετο τρόπο στη νίκη μιας και επικράτησε με 95-75.

Με μεγάλη όρεξη μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τους βρήκε να προηγούνται με 24-14. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανασυντάχθηκαν, αλλά η διαφορά που είχε πάρει ο Απόλλωνας

από την πρώτη περίοδο ήταν δύσκολο να καλυφθεί και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 50-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου, με την ψαλίδα να αγγίζει και τους 18 πόντους (70-52 στο 28ο και 72-54 στο 29ο) και τελικά το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Απόλλωνα να προηγείται με 74-56. Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας έριξε λίγο τον ρυθμό του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να απειληθεί από τον Ικαρο και έτσι οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πήραν τη νίκη. Ο Απόλλωνας είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας και λιγότερα λάθη από τον Ικαρο, στοιχεία που τον οδήγησαν στη νίκη με 95-75.

Δεκάλεπτα: 24-14, 50-38, 74-56, 95-75

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 26 (1/3 τριπ., 6 ασίστ), Αργυρόπουλος 11 (1), Καπερώνης, Γκράντ 14, Λιανός 4, Έρτσεγκ 8 (2), Πέτροβιτς 17 (5), Πελεκούδας, Ζαφείρης, Μολφέτας 2, Τέρνερ 4, Κρόλο 9 (1).

Ικαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 16 (1), Βρκιτς 4, Ντελκ, Φαγιέ 2, Γκίμπσον 27 (4), Γιαννακίδης, Σίμτσακ 2, Πάντιτς 18.