ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ | Δικός της ο γερμανικός "εμφύλιος"

Η Αλμπα Βερολίνου διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό Τοπ-16, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής, επικράτησε της Μπάμπεργκ με 72-75, κάνοντας το δύο στα δύο στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν παρουσίαζαν διαφορές και συμβάδιζαν στο σκορ. Η Αλμπα στο 5' πήρε μικρό προβάδισμα με 8-11, όμως η Μπάμπεργκ δεν της επέτρεπε να ανοίξει την διαφορά και στο 10' η Αλμπα προηγούνταν μόλις με 3 πόντους (19-21).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπάμπεργκ ισοφάρισε σε 22-22 με καλάθι του Γκαβέλ στο 11', όμως οι

φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ανεβάσουν την διαφορά στο +5 (26-31) στο 14'. Η Μπάμπεργκ απάντησε άμεσα όμως και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 42-42.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα αρχικά άλλαξαν και η Μπάμπεργκ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Με οδηγό τον Γκαβέλ οι γηπεδούχοι κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 52-46 στο 23' και διατήρησαν το προβάδισμα ως το 29'. Η Αλμπα όμως ήταν αυτή που στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 58-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε "θρίλερ". Στο 35' το σκορ ήταν ισόπαλο στο 66-66 και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Το ίδιο σκηνικό και στο 37' με τις ομάδες στο 70-70 με την Αλμπα όμως να κάνει το 70-73 με τρίποντο του Φόστερ στο 38'. 30" για την λήξη η Αλμπα προηγούνταν με 72-73. Ο Γουντ αστόχησε σε τρίποντο 21" για την λήξη, αλλά η Μπάμπεργκ δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να προσπεράσει στο σκορ, καθώς ο Γιάκομπεν υπέπεσε σε φάουλ, ο Σάφαρτζικ έκανε το 72-75, ΤΟ οποίο ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Γκαβέλ δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα μετά το φάουλ που κέρδισε, 4" για την λήξη, καθώς αστόχησε στις βολές και η ομάδα του δεν πρόλαβε να κάνει κάτι καλύτερο.

Δεκάλεπτα: 19-21, 42-42, 58-59, 72-75

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 11, Τάντα 4, Σμιντ 2, Νόιμαν, Φορντ 16 (1), Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 14 (2), Ζίρμπες 10, Όγκιλβι, Ουόλς 5 (1).

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Σάφαρτσικ 2, Τόμπσον 15 (1), Μπάιαρς 4 (1), Τζέντοβιτς 2, Μιράλες 2, Γουντ 9, Τραορέ 14, Φόστερ 11 (3), Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 10 (2).