ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ | "Αντίο" με θρίαμβο στην Ανδαλουσία!

Τι και αν δεν είχε κανένα απολύτως βαθμολογικό κίνητρο για τη νίκη; Η Αλμπα πέρασε σαν σίφουνας από την Ανδαλουσία κατατροπώνοντας την -απογοητευμένη απ' τον αποκλεισμό της και μαθηματικά από την περασμένη αγωνιστική- Μάλαγα με το εμφατικό 55-68 και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα!

Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μισό του ματς, κάνοντας... πλάκα στους Ανδαλουσιάνους, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +21 (16-37) στο 14' με καλάθι του Σούλτζε,

ωστόσο η Μάλαγα κατάφερε να... μαζέψει κάπως την κατάσταση και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 27-40!

Οσο... ισοπεδωτική ήταν η Αλμπα στο πρώτο ημίχρονο, άλλο τόσο ήταν και στο δεύτερο, με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό -διατηρώντας τη σε επίπεδα της τάξεως των 13-15 πόντων- και με κορυφαίους τους Τζέκελ Φόστερ (13π.) και Ντέρικ Μπάιαρς (12π.), αλλά με βασικά "όπλα" την εξαιρετική άμυνα και την επιθετική "πολυφωνία", έφτασε σε μία σπουδαία νίκη γοήτρου με 55-68, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι την Ευρωλίγκα!