ΑΓΟΡ | Ντούβνιακ και Πέτγουεϊ "σκότωσαν" την Καβάλα

Ο ΑΓΟΡ παρότι ήταν το αφεντικό στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πιάστηκε απροετοίμαστος από το comeback της μαχητικής Καβάλας στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-79, με τους Ούρος Ντούβνιακ (23π.) και Μπρεντ Πέτγουεϊ (19π.) να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι.

Η Καβάλα βρήκε γρήγορα τα πατήματά της και κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ήταν εκείνοι που έκλεισαν

το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 22-19. Το Ρέθυμνο "πάτησε το γκάζι" στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς ακόμα και στους 13 πόντους (38-25) στο 16ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με την Καβάλα να καταφέρνει να μειώνει σε 47-39.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι Ούρος Ντούβνιακ και Μπρεντ Πέτγουεϊ συνέχισαν να σφυροκοπούν την αντίπαλη άμυνα και έτσι ο ΑΓΟΡ έχτισε μια διαφορά ασφαλείας και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 70-56. Η Καβάλα αντέδρασε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έτρεξε ένα σερί 0-10 και μείωσε σε 73-66 στο 35ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά του ματς, οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικές "ανάσες" και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 79-71 στο 38ο λεπτό. Ο ΑΓΟΡ ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος μιας και επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 88-79.

Δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 70-56, 88-79.

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 13(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6(2), Αγγελόπουλος 4, Τσόχλας 3(1), Ντούβνιακ 23(2), Κόμματος 9(1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 7(1), Πέτγουεϊ 19(1), Σιζόπουλος.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 17, Γκρεγκόρ 8(2), Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος 5, Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Μιλόσεβιτς 6, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 24(4), Κρστέβσκι, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 4.