ΑΓΟΡ | "Διαστημικός" Ντούβνιακ νίκησε τον Άρη!

Με τον Ούρος Ντούβνιακ να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση και να σταματάει στους 36 πόντους έχοντας 10/12 δίποντα, ο ΑΓΟΡ παρότι βρέθηκε ακόμα και στο -17, πέτυχε την ολική επαναφορά και πανηγύρισε τεράστιο διπλό (71-73), στο "Αλεξάνδρειο" επί του Άρη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν μακράν ο Ντούβνιακ, ο οποίος είχε 36 πόντους με 10/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/8 βολές, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Πάσαλιτς, Βεζένκοφ με 13 πόντους έκαστος και οι Πελεκάνος, Ασημακόπουλος, που πέτυχαν

από 12.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και στο 2’ προηγήθηκε 5-0, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 προσπέρασαν (5-6 στο 4’). Ένα λέι απ του Κόλιμον έδωσε αέρα 5 πόντων (10-15) στον ΑΓΟΡ στο 7’, αλλά οι κίτρινοι με ένα 9-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (19-15).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στους 9, 24-15, στο 13ο λεπτό. Οι παίκτες του Αγγέλου έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα και σε νταμπλ σκορ, 34-17, στο 17’, δια χειρός Ασημακόπουλου. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να προηγείται 40-26, με τον Ντούβνιακ (5/5 δίποντα) να είναι "όαση" από τους φιλοξενούμενους.

Ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με τους "κίτρινους" να ελέγχουν απόλυτα το ματς και το Ρέθυμνο να μην βρίσκει τρόπο να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 60-49. Ο Ντούβνιακ όμως είχε πάρει το όπλο του και η συνέχεια θα ήταν εντελώς διαφορετική...

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΟΡ να εμφανίζεται αλλαγμένος και να κυριαρχεί στις δύο άκρες του παρκέ. Με ένα γρήγορο 5-0 οι φιλοξενούμενοι έκαναν το σκορ 60-54 και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα είχε... χιτσκοκικό φινάλε! Ο Ντούβνιακ συνέχισε το... ρεσιτάλ του και έχοντας τη βοήθεια των Πέτγουεϊ, Κάρτερ, έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση του Ρεθύμνου. Στο 34’ ο Βεργίνης έγραψε το 68-60, ωστόσο οι παίκτες του Κουφού με ένα σερί 0-11 έφεραν τα πάνω κάτω. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ντούβνιακ αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών. Ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, στη συνέχεια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Τελικό σκορ 71-73, με τον ΑΓΟΡ να πετυχαίνει μια απίστευτη ανατροπή και όλη την ομάδα να πανηγυρίζει έξαλλα στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 13 (3 τριπ.), Χαντ 9 (6 ασ., 6 λάθη), Πελεκάνος 12 (2 τριπ.), Βεζένκοφ 13 (6 ριμπ.), Τσιάρας, Ασημακόπουλος 12 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Χαρίσης 4 (7 ριμπ.), Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 8 (1 τριπ.), Τσακαλέρης

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8 (1 τριπ.), Αγγελόπουλος, Τσαρουχάς, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36 (3 τριπ.), Κόμματος 5, Κάρτερ 8 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14 (1 τριπ., 5 ριμπ., 5 κοψ.), Σιζόπουλος