NBA | Οι "σκληροί"... στο Μαϊάμι

Οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν τους Χιτ με 86-93, "έσπασαν" την έδρα τους και έκαναν το "μπαμ" στην Ανατολική περιφέρεια και όχι μόνο. Οι Σπερς "υπέταξαν" τους Ουόριορς του "διαστημικού" Στέφεν Κάρι με 129-127, μετά από δυο παρατάσεις, με τον Τζινόμπιλι να βάζει το τρίποντο της νίκης.

Είναι σκληροί, είναι "ταύροι" και ήρθαν από το Σικάγο για να τα κάνουν "λίμπα". Όσοι πίστευαν εύκολη την πρόκριση της ομάδας από το Μαϊάμι απέναντι στους Μπουλς, ίσως πρέπει να το σκεφτούν ξανά. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 86-93 από το Μαϊάμι στο πρώτο ματς των ημιτελικών της

Ανατολής και έδειξαν ποιοί είναι οι "σκληροί", παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκριση μέσα στην έδρα των πρωταθλητών.

Οι Μπουλς που στην κανονική περίοδο είχαν βάλει τέλος στο νικηφόρο σερί 27 αγώνων των Χιτ, κατάφεραν να σκοράρουν 10 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Νέιτ Ρόμπινσον με 27 και ο Τζίμι Μπάτλερ με 21 πόντους, αλλά πρωτίστως η πολύ καλή άμυνα έκανε τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων, που έπαιξαν χωρίς Ντενγκ, Χάινριχ και Ρόουζ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ για το Μαϊάμι, αλλά δεν είχε συμπαραστάτες, καθώς Ουέιντ και Μπος ήταν άστοχοι (7/16 σουτ ο πρώτος, 3/10 ο δεύτερος). Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης και πάλι στο Μαϊάμι.

Δωδεκάλεπτα: 15-21, 37-37, 62-58, 86-93.

Χιτ: Τζέιμς 24 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Ουέιντ 14, Μπος 9 (6 ριμπ.), Άλεν 9, Κόουλ 7, Μπατιέ 6, Τσάλμερς 5, Μίλερ 5, Χάσλεμ 4, Άντερσεν 3.

Μπουλς: Ρόμπινσον 27, Μπάτλερ 21 (14 ριμπ.), Νοά 13 (11 ριμπ.), Γκίμπσον 12, Μπελινέλι 10 (7 ριμπ.), Μπούζερ 6 (7 ριμπ.), Μοχάμεντ 4, Τιγκ, Κουκ.

Με μία ανατροπή, συνυφασμένη του θεαματικού πρωταθλήματος του ΝΒΑ, οι Σπερς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Ουόριορς με 129-127, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Οι "πολεμιστές" προηγούνταν με 88-104 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά τα "σπιρούνια" με μία τρομερή αντεπίθεση, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντάνι Γκριν, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έστειλαν το ματς στην παράταση με το σκορ στο 106-106. Στο φινάλε της πρώτης παράτασης, ο Μάνου Τζινόμπιλι αστόχησε σε τρίποντο και το 115-115 έστειλε τις δύο ομάδες σε δεύτερη παράταση. Οι Τεξανοί προηγήθηκαν με 126-121, 66 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά το Γκόλντεν Στέιτ με καλάθι του Κεντ Μπέιζμορ, 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, πέρασαν μπροστά. Ο Μάνου Τζινόμπιλι όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με τρίποντη βόμβα, 1.2 δεύτερα πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς ο Τζάρετ Τζακ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα για τους Ουόριορς.

Ο Τόνι Πάρκερ με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ μαζί με τον Ντάνι Γκριν που πρόσθεσε 22 πόντους ήταν οι πρωταγωνιστές για τους Σπερς, που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Τιάγκο Σπλίτερ. Ο Στίβεν Κάρι με 44 πόντους (2/2 βολές, 12/21 δίποντα, 6/14 τρίποντα) και 11 ασίστ οργίασε για τους Ουόριορς, που δεν είχαν στις τάξεις τους τον τραυματία Ντέιβιντ Λι. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει και πάλι στο Σαν Αντόνιο τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Δωδεκάλεπτα: 25-28, 49-53, 80-92, 106-106, 115-115 (α’ πρτ.), 127-129 (β’ πρτ.).

Σπερς: Πάρκερ 28 (8 ριμπ., 8 ασίστ), Γκριν 22, Ντάνκαν 19 (11 ριμπ.), Λέοναρντ 18 (9 ριμπ.), Τζινόμπιλι 16 (11 ασίστ, 7 ριμπ.), Νιλ 10, Ντιαό 7 (5 ριμπ.), Μπόνερ 5, Τζόζεφ 2, Μπλερ 2.

Ουόριορς: Κάρι 44 (11 ασίστ), Μπαρνς 19 (12 ριμπ.), Τόμπσον 19 (5 ριμπ.), Τζακ 15, Μπόγκουτ 10 (15 ριμπ.), Γκριν 10 (7 ριμπ.), Λάντρι 8, Μπέιζμορ 2, Τζέφερσον.