NBA | Ο Ρέι Αλεν άλλαξε την ιστορία...

Το Μαϊάμι έκανε κατάθεση ψυχής, αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 38χρονο Ρέι Αλεν, νίκησε με 103-100 στην παράταση και έκανε το 3-3 απέναντι στους Σπερς στους συγκλονιστικούς τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Σπερς έφτασαν μια ανάσα από το πρωτάθλημα, αλλά υπολόγισαν χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς (32 π., 11 ασ, 10 ρ.) και κυρίως τον Αλεν, ο οποίος με τρίποντο 5'' πριν από το τέλος του κανονικού αγώνα, ισοφάρισε σε 95-95 και έστειλε το ματς στην παράταση. Κι εκεί ο γερόλυκος της Χιτ ήταν

πρωταγωνιστής, αφού πήρε την... μπουκιά από το στόμα του Τζινόμπιλι 3'' πριν από τη λήξη και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 103-103. Χιτ και Σπερς βρίσκονται πλέον στο 3-3 και ο τίτλος θα κριθεί σε 7ο ματς στο Μαϊάμι.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν απίστευτη. Οι Σπερς προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 44-50, με τον Τιμ Ντάνκαν να έχει βάλει τους 25 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και 3 λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά στους 13 (58-71). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 65-75 και το Μαϊάμι έδειχνε ανίκανο να βρει επιθετικές λύσεις.

Τότε, αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο Λεμπρόν Τζέιμς. Αρχισε με δύο ασίστ (στη δεύτερη ο Μίλερ σούταρε τρίποντο φορώντας ένα παπούτσι) και στη συνέχεια σκόραρε κατά βούληση. Η Χιτ ισοφάρισε σε 82-82, πέρασε μπροστά με 84-82 κι όλα αυτά με τον "βασιλιά" να έχει βάλει 13 πόντους στην τελευταία περίοδο. Το σκορ έγινε 89-86 ένα λεπτό πριν από τη λήξη, όμως εκείνη τη στιγμή άλλαξαν οι ρόλοι.

Ο Τόνι Πάρκερ με φοβερό τρίποντο, το δεύτερό του στους τελικούς, ισοφάρισε σε 89-89 και αμέσως μετά έκανε το 89-91. Ο Λεμπρόν έκανε δύο συνεχόμενα λάθη και με 3/4 βολές ο Τζινόμπιλι έγραψε το 89-94 27'' πριν από τη λήξη.

Ο Λεμπρόν απάντησε με τρίποντο - πρώτα αστόχησε αλλά μετά από επιθετικό ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στο καλάθι - και κράτησε ζωντανό το Μαϊάμι (92-94) και στα 19'' ο Λεόναρντ κέρδισε φάουλ. Είχε 1/2 βολές και το Μαϊάμι πήρε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Τζέιμς απέτυχε στο τρίποντο, αλλά με νέο επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα έφτασε στα χέρια του καλύτερου σουτέρ του ΝΒΑ. Ο Ρέι Αλεν δεν αστόχησε παρά την πίεση και ισοφάρισε σε 95-95, αφού στην τελευταία επίθεση ο Πάρκερ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η μάχη συνεχίστηκε στην παράταση και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το σκορ ήταν 101-100 και διαμορφώθηκε 2 λεπτά πριν από το τέλος, αφού οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Ο Τζινόμπιλι πήρε την προσπάθεια, αλλά 3'' πριν από τη λήξη, ο Ρέι Αλεν έκλεψε την μπάλα από τον Αργεντίνο (ίσως και με φάουλ). Στα 1.9'' ο Αλεν είχε 2/2 βολές, έγραψε το 103-100 και το δύσκολο τρίποντο του Γκριν από την γωνία κόπηκε από τον Μπος (είχε σταματήσει και τον Πάρκερ στα 40', πήρε όλα τα καθοριστικά ριμπάουντ στην αναμέτρηση).

Δωδεκάλεπτα: 27-25, 44-50, 65-75, 95-95, 103-100.

Χιτ: Τζέιμς 32 (11 ασίστ, 10 ριμπ.), Τσάλμερς 20, Ουέιντ 14, Μπος 10 (11 ριμπ.), Άλεν 9, Μπατιέ 9, Μίλερ 8, Άντερσεν 1.

Σπερς: Ντάνκαν 30 (17 ριμπ.), Λέοναρντ 22 (11 ριμπ.), Πάρκερ 19 (8 ασίστ), Τζινόμπιλι 9, Ντιό 7, Νιλ 5, Σπλίτερ 5, Γκριν 3, Μπόνερ.