Greeks Abroad | «Ζωντανή» η Βαρέζε, καλός ο Σάκοτα

Η Βαρέζε νίκησε με 71-67 τη Σιένα και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος σε 2-3.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη πιο πολύ από την ομάδα της Σιένα με το σκορ πρώτης περιόδου να κλείνει στο 31-15.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι, «ροκανίζοντας» τη διαφορά σε κάθε δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνουν το διπλό που θα καθόριζε την υπόθεση πρόκριση από σήμερα (3/6).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άντριαν Μπανκς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους, ο "συνήθης ύποπτος", Μπόμπι Μπράουν με 25 πόντους. Ο Ντούσαν Σάκοτα που είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης βάση του δείκτη αξιολόγησης.

Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 5/6 στην έδρα της Σιένα.