ΙΣΠΑΝΙΑ | Το σήκωσε η Ρεάλ του Μπουρούση

Η Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση επικράτησε με 83-79 της Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου και κατέκτησε το Supercopa Ισπανίας.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με έντεκα (15-26), γρήγορα όμως οι Καταλανοί ισορρόπησαν και μάλιστα προηγήθηκαν (42-41) λίγο πριν βγει το ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από το επεισόδιο μεταξύ Κάρολ-Σάδα, που είχε σαν αποτέλεσμα την αποβολή του πρώτου.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι παίκτες της Ρεάλ μπήκαν πιο ήρεμοι στο παρκέ μετά τα όσα συνέβησαν στην δεύτερη

περίοδο και συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το ταμπλό να δείχνει 56-63. Η Ρεάλ τρέχοντας ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ανέβασε την διαφορά στους έντεκα πόντους (56-67) στο 32ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα με τον Αντε Τόμιτς για οδηγό μείωσε σε 62-68 στο 35ο λεπτό.Οι Κυπελλούχοι δεν πτοήθηκαν και πλησίασαν στο καλάθι (69-71) με τρίποντο του Παπανικολάου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.Ο Τόμιτς κρατούσε την "Μπάρτσα" στο ματς, αλλά με την ομάδα του στο -2 (75-77) αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ με ένα λεπτό να απομένει για το φινάλε.O Χουέρτας έκανε το 79-81 αλλά ο Μίροτιτς ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό 79-83.Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε καλή παρουσία με 8 πόντους (2/2 βολές, 3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 τάπες και 1 ασίστ σε 29:31, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 7 πόντους (2/3 βολές, 1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31:09. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αναδείχθηκε MVP με 18 πόντους. Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Εραζεμ Λόρμπεκ.

Δεκάλεπτα: 21-29, 44-46, 53-56, 79-83.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάσα 6, Χουέρτας 17 (10 ασίστ, 5 ριμπ.), Αμπρίνες 5, Παπανικολάου 7, Όλεσον 8, Λάμπε 10, Νάχμπαρ 3, Τόμιτς 21 (8 ριμπ.), Πούλεν 2, Ντόρσεϊ (6 ριμπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 12 (7 ριμπ.), Ρέγες 9, Μίροτιτς 20, Ροντρίγκεθ 17, Ντάρντεν 11, Γιουλ 3, Μπουρούσης 8 (6 ριμπ.), Σλότερ 2, Μεϊρί, Ντρέιπερ, Ντίεθ.