Greeks Abroad | Με την... ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα τελικά επικράτησε με 79-70 της Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη και πέρασε στην ημιτελική φάση των πλει οφ της Ισπανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Γκραν Κανάρια με πλεονέκτημα έδρας.

Το πολύ καλό ξεκίνημα δεν έφτανε για την Μπαρτσελόνα (22-17 πρώτη περίοδος) καθώς η Μπιλμπάο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, κάνοντας εξαιρετική δεύτερη περίοδο και τελειώνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με την Μπαρτσελόνα να κάνει το ξέσπασμά της στην τέταρτη και τελευταία περίοδο,

καθώς με ένα επιμέρους 30-20 κατάφερε να πάρει την πρόκριση που την στέλνει πάνω στην Γκραν Κανάρια. Εξαιρετικός ήταν ο Νίκος Ζήσης για την Μπιλμπάο που πέτυχε 17 πόντους σε 33:37 ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 11 πόντους σε 22:57. Κορυφαίος για τους νικητές ο Εραζεμ Λόρμπεκ με 20 πόντους, και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει 8 πόντους σε 10:58 βοηθώντας αρκετά τους Μπλαουγκράνα να φτάσουν στη νίκη.