Greeks Abroad | "Λύγισε" τη Σιένα η Μιλάνο, ξεχώρισε ο Μπουρούσης

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο που επικράτησε της Σιένα με 72-68 για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και έπιασε την Καντού στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Μιλάνο ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 23-15. Η Σιένα έκανε την αντεπίθεσή της στην δεύτερη περίοδο, ανέτρεψε την διαφορά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 26-33. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 39' η Μιλάνο

προηγήθηκε με 69-66, η Σιένα μείωσε σε 69-68 20" για την λήξη αλλά η Μιλάνο μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία και να πάρει τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος για την Μιλάνο ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Γιάννης Μπουρούσης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Αντώνης Φώτσης δεν σημείωσε πόντους αλλά μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Για την Σιένα ξεχώρισαν ο Μπόμπι Μπράουν με 24 πόντους και ο Ντέιβιντ Μος με 15 πόντους.