EUROBASKET | Σλοβενική υπόθεση η πέμπτη θέση

Η Σλοβενία επικράτησε με 69-63 της Ουκρανίας και κατέκτησε την πέμπτη θέση σε ένα ουσιαστικά αδιάφορο παιχνίδι καθώς και οι δύο ομάδες έχουν πάρει το εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η Ουκρανία του Φρατέλο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 16-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Σλοβένους όμως να κάνουν εξαιρετική δεύτερη περίοδο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά με αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 40-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη από πλευράς θεάματος με τους

Σλοβένους να είναι και πάλι καλύτεροι στα σημεία κάνοντας ένα επιμέρους 14-8 που τους έδωσε το προβάδισμα με 54-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στους 4, 62-58 4΄31΄΄ πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι όμως με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκόραν Ντράγκιτς καθάρισαν την υπόθεση νίκη που τους κατατάσσει στην πέμπτη θέση του Ευρωμπάσκετ. Κορυφαίος για τη Σλοβενία ο Γκ. Ντράγκιτς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ για τους Ουκρανούς οι Τζέτερ και Ζάιτσεφ είχαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 40-36, 54-44, 69-63.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπαλάζιτς 3(1), Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 9(1), Μπλάζιτς 9(3), Ναχμπάρ 9(1), Γκόραν Ντράγκιτς 19(2), Ζόραν Ντράγκιτς 6, Λορμπέκ, Βιντμάρ 8, Μπέγκιτς 4.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 3(1), Τζέτερ 12(1), Μίσουλα 4, Γκλιέμποβ 2, Γκλαντίρ 6(2), Λουπόβι 10(1), Νατζάνκο 9, Κορνιγένκο 3, Ζάιτσεφ 12(1), Πουστοβίι 2.