EUROBASKET | O «εκδικητής» Πάρκερ άφησε εκτός την Ισπανία

Η Γαλλία κατάφερε να επιβληθεί της Ισπανίας στην παράταση με 72-75 (κ.α. 65-65) και να προκριθεί στον μεγάλο τελικό οπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία το βράδυ της Κυριακής (22/9, 22.00, ΑΝΤ1).

Ο Τόνι Πάρκερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου δεκαλέπτου για τους Γάλλους καθώς κατάφερε να πετύχει 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του, με τους Ισπανούς όμως να σκοράρουν 18. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους "φούριας ρόχας" να βελτιώνουν την άμυνά τους, να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση

και με ένα επιμέρους 16-6 στη δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-20.

Οι Γάλλοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μισό να γυρίσουν από το -14 του πρώτου ημιχρόνου. Με 4/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (46-43) 32΄΄ πριν από το τέλος, όμως ένα τρίποντο του Γιούλ ξαναέφερε τη διαφορά στους 6 (49-43) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με ρεσιτάλ τριπόντων και από τις δύο ομάδες με τους Ισπανούς όμως να κρατούν τη διαφορά στους 7 πόντους 60-53 στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Γάλλοι με ένα επιμέρους 8-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 61-61 3΄21΄΄ πριν από το τέλος του ματς. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Αζινκά να ισοφαρίζει σε 65-65 40΄΄ πριν από τη λήξη . Από εκεί και πέρα μία τάπα του Ρούντι Φερνάντεθ στον Πάρκερ και ένα χαμένο τρίποντο από τον Καλντερόν έστειλαν το ματς στην παράταση. Στην παράταση οι Γάλλοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι 1΄30΄΄ πριν από το τέλος ισοφαρίζοντας σε 67-67 τους Ισπανούς οι οποίοι κάνοντας λανθασμένες επιλογές στην επίθεση αναγκάστηκαν να στείλουν στις βολές τους αντιπάλους τους. Οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και με 4 του Πάρκερ και 4 του Ντιο διαμόρφωσαν το τελικό 72-75 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-20, 49-43, 65-65 (κ.α), 72-75 (παράταση)

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 17, Ροντρίγκεθ 11 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρέι 2, Καλντερόν 4, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 5, Γιούλ 6, Γκασόλ 19 (9 ριμπάουντ), Γκάμπριελ, Μουμπρού

Γαλλία (Κολέ): Λοβέρν 2, Μπατούμ 3, Ντιό 10, Πετρό 2, Καουντί, Πάρκερ 32 (6 ριμπάουντ), Ερτέλ, Πιετρούς 5 (8 ριμπάουντ), Ντε Κολό 3, Ντιαό 8 (8 ριμπάουντ), Αζινσά 2 (6 ριμπάουντ), Ζελαμπάλ 7