ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Περίπατος" πριν από τον τελικό

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με ευκολία (85-63) το "εμπόδιο" του Ικάρου Καλλιθέας στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Α1 και πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό του Κυπέλλου (10/2) που θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Παναθηναϊκό.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης (10π., 6ασ.) ο Κώστας Σλούκας (10π., 5ασ.) και ο Γιώργος Πρίντεζης (15π.,) ενώ για τον Ικαρο

διακρίθηκαν ο Μλάντεν Πάντιτς (16π., 7ριμπ.) και ο Αλεξης Κυρίτσης (15π.).

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Καλλιθεάτες, όμως, να μην τον αφήνουν να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να δυσκολεύονται να βρουν τις λύσεις στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με μπροστάρη τον Πάντιτς -σημείωσε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο- έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 (20-15). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 13' με διψήφια διαφορά (25-15), αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Ικάρου που με επιμέρους σκορ 3-11 έφερε το ματς στο καλάθι (28-26). Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Σπανούλης -τόσο οργανωτικά όσο κι εκτελεστικά- και οδήγησε την ομάδα τρεις φορές στο +11 (37-26 στο 27', 40-29 στο 18' και 42-31 στο 19') ενώ η συμπλήρωση των 20' βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 43-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό που τέλειωσαν την δεύτερη περίοδο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξουν την ψαλίδα που τους χώριζε από τους Καλλιθεάτες ως και τους 24 πόντους (66-42, 68-44). Διαδικαστικός ήταν ο χαρακτήρας της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους (81-51, 34') και πήραν εν τέλει τη νίκη με 85-63.

Δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 9 (1), Σπανούλης 10 (2/3, 6ασ.), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 6, Σλούκας 10 (2/3 τριπ., 5ασ., ), Μαυροειδής 2, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 11 (1), Κατσίβελης 2.
Ικαρος Καλλ. (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 1, Βρκιτς 4, Φαγιέ 8, Γκίμπσον, Γκίμπσον 13 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 16.