ΝΒΑ κορυφή μέσωφιλαδέλφεια οι Μπουλς, σόου Ουόριορς

Η Ανατολική Περιφέρεια έχει πλέον νέο πρωτοπόρο, αφού το Σικάγο δεσπόζει εκεί, μετά τη νίκη του επί της Ατλάντα και την ήττα της Βοστώνης στη Φιλαδέλφεια! Έτσι, οι Μπουλς έχουν νικήσει όλες τις ομάδες του πρωταθλήματος, εκτός από τη Νέα Υόρκη, με την οποία μετρούν 0-2, με ένα ματς να απομένει, στις 12 Απριλίου στο «Μεγάλο Μήλο». Οι «Ταύροι» ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και σφίγγοντας την άμυνά τους κέρδισαν τελικά εύκολα τους Χοκς με 94-76 κι έφτασαν το ρεκόρ τους 46-18. Ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε
τους 18 από τους 34 πόντους του στην τρίτη περίοδο, όπου η Ατλάντα έβαλε μόλις 10, οδηγώντας την ομάδα του στη 10η σερί εντός έδρας νίκη της. Ο Τζόνσον για τους φιλοξενούμενους είχε 16 πόντους. Σχεδόν τέσσερα χρόνια είχαν να χάσουν οι Σέλτικς στη Φιλαδέλφεια, αλλά και αυτή η παράδοση έσπασε με το 89-86 των 76ερς! Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Έλτον Μπραντ και Σπένσερ Χόους να πετυχαίνουν από 14,ενώ τελείωσαν το ματς μόλις με 8 λάθη. Ο Τ