Βόλεϊ: Πανηγυρική πρόκριση στον τελικό ο Ολυμπιακός

ΑΘΛΗΤΙΚA

Ολοκλήρωσε την ανατροπή στη σειρά των ημιτελικών ο Ολυμπιακός!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, επιβεβαίωσε την υπεροχή του απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, επικρατώντας με 3-0 σετ, έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Volleyleague.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ζευγαριού των ημιτελικών, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός, που αναμετρώνται αύριο (Κυριακή 5/7) στις 19:00 (ΕΡΤ Sports, ΟΑΚΑ). Οι τελικοί

είναι προγραμματισμένοι να γίνουν 9,12 και 15/7 στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος του σημερινού ματς ήταν ο Φίνγκερ, με 16 πόντους, με τους Χουσάι και Κουμεντάκη να ακολουθούν, ενώ για τους Συριανούς ξεχώρισε ο Στερν.

Ζόρικα πήρε ο Ολυμπιακός το πρώτο σετ, που ήταν σχετικά ισορροπημένο. Οι Συριανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 8-7, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε αμέσως και με σερί τριών πόντων πήρε τα ηνία (9-8) και άνοιξε την υπέρ του διαφορά (12-9).

Ο Φοίνικας απάντησε με επιμέρους σερί (1-5) και προηγήθηκε με 14-13, ενώ οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν. Μπλοκ του Τερβαπόρτι οδήγησε στο 20-19 τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ξέφυγαν στο +3 (23-20) μετά από λάθη αντιπάλων και έκαναν το 1-0 με επίθεση του Φίνγκερ και άσο του Κουμεντάκη.

Ζεστός από το προηγούμενος σετ, ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα πέντε πόντων (10-5 ) και με σερί 5 πόντων (οι τρεις του Χουσάι) ξέφυγε στο 15-7. Οι Συριανοί δεν κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους στο σετ, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν τη διαφορά στο +11 (21-10) και να κάνουν το 2-0 σετ με 25-14.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 25-22

Πηγή: sport-fm.gr

βόλεϊΟλυμπιακόςπρόκρισηHas video: Exclude from popular: 0