Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα τελευταία αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών

ΑΘΛΗΤΙΚA

Ο Παναγιώτης Γκιώνης το πάλεψε, αλλά λύγισε από την ανωτερότητα του Ζαν Μιζουτάνι στον Γ γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ και αποκλείστηκε. Ο Ελληνας πρωταθλητής αν και έπαιξε φανταστικά έχασε με 4-1 (9-11, 12-10, 5-11, 8-11, 6-11) από τον Ιάπωνα πρωταθλητή και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Το κρίσιμο σετ ήταν το τέταρτο, όταν το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Μιζουτάνι κι ο Γκιώνης προηγήθηκε με 5-1 και 7-5, αλλά δεν κατάφερε

να το πάρει.

Η Βασιλική Μιλλούση συγκέντρωσε 13.200 βαθμούς στο προκριματικό της δοκού ισορροπίας και αποκλείστηκε από τον τελικό του αγωνίσματος, καταλαμβάνοντας την 57η θέση.

Ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να προκριθεί στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Έλληνας κολυμβητής κάλυψε την απόσταση σε 54.12 και κατετάγη έκτος στην πέμπτη προκριματική σειρά και 18ος στο σύνολο, μένοντας εκτός της 16άδας που πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι την 16άδα «έκλεισε» ο Νεοζηλανδός Κόρεϊ Μέιν με 53.99, χρόνος που ήταν μέσα στις δυνατότητες του Χρήστου, ο οποίος είχε την 13η επίδοση μεταξύ των συμμετεχόντων (53.36). Ταχύτερος των προκριματικών ήταν ο Γάλλος Καμίλ Λακούρ με 52.96.

Η εθνική ομάδα δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 4Χ100μ. Οι Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής και Απόστολος Χρήστου σημείωσαν επίδοση 3:14.62 στον προκριματικό, όπου κατέλαβαν την έκτη θέση στην δεύτερη σειρά και την δέκατη στο σύνολο, και έμειναν εκτός της προνομιούχου οκτάδας.