Λύτρωση στο τέλος για την Γαλλία - Με την ψυχή στο στόμα, 2-0 την μαχητική Αλβανία, στους "16" η διοργανώτρια

ΑΘΛΗΤΙΚA

Η Αλβανία άντεξε μέχρι το 90', αλλά έφυγε ηττημένη, αφού η γηπεδούχος Γαλλία κατάφερε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, να πάρει με την ψυχή στο στόμα, την αγχωτική νίκη 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 90' ο Γκριζμάν για να κάνει το 2-0 στο 96' ο Παγιέ. Με αυτό το τρίποντο η Γαλλία είναι ήδη στην επόμενη φάση κι έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους "16".

Οι

γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρούνε τον δρόμο προς τα δίχτυα με... τίποτα. Όσο, όμως, πλησίαζε το ματς στο τέλος αύξαναν την πίεση και τελικά βρήκαν το γκολ που έψαχναν.

Η Αλβανία, που έκανε υπερπροσπάθεια κι αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι, είχε ένα δοκάρι στο 52'. Η Γαλλία απάντησε με το δικό της στο 69', όταν ο Ζιρού δεν μπόρεσε με την σειρά του να ανοίξει το σκορ.

Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με τις εξής ενδεκάδες:

Αλβανία: Μπερίσα, Χισάι, Αγιέτι, Λίλα (71' Ρόσι), Αγκόλι, Κουκέλι (74' Τσάκα), Μεμουσάι, Αμπράσι, Ρόσι, Σαντικού, Λεντζάνι.

Γαλλία: Γιορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ραμί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Μαρσιάλ, Παγέ, Κομάν, Ζιρού (77' Ζινιάκ).