Ευρωμπάσκετ 2022: Η Ισπανία πέρασε στους «4» νικώντας τη Φινλανδία με 100-90

Σε ημιτελική φάση Ευρωμπάσκετ για ενδέκατη συνεχόμενη φορά πέρασε η εθνική Ισπανίας, η οποία νίκησε τη Φινλανδία με 100-90.

Η «φούρια ρόχα» έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Φινλανδίας πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας τελικά με 100-90.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο οι Γουίλι Ερναγκόμεθ (27π. με 10-13 εντός πεδιάς),

Χουάντσο (15π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (11π, 5 κλεψίματα), ενώ για τη Φινλανδία ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (28π, 11 ριμπάουντ) και Γιάντουνεν (18π.).

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο ανέβασαν πλήρως στροφές έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους από την τρίτη περίοδο και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά βρήκαν μεγάλα σουτ από τον Ρούντι Φερνάντεθ, ρίχνοντας στο καναβάτσο την Φινλανδία, που πάλεψε, αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω για να λυγίσει την Ισπανία.

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν ο παίκτης που κράτησε την Ισπανία «μέσα» στο παιχνίδι σε στιγμές που η Φινλανδία έδειχνε να ελέγχει το τέμπο. Ο σέντερ των Νιού Όρλινς Πέλικανς μέτρησε 27 πόντους και 5 ριμπάουντ και ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του στην επίθεση.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ όμως, στο τέλος ανέλαβε δράση και με 11 πόντους, 3/5 τρίποντα και 5 κλεψίματα κέρδισε το παιχνίδι για την Ισπανία. Στο πλευρό τους και ο Ντάριο Μπριθουέλα με 14 πόντους και 6/12 σουτ «ξεκλείδωσε» την άμυνα των Φινλανδών, ενώ κομβικός ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15π, 5/11 σουτ, 4ρ).

Στην αντίπερα όχθη, η Φινλανδία πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, έχοντας πολλούς παίκτες σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Λάουρι Μαρκάνεν με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ ηγήθηκε για ακόμα μια φορά, με τον Μίκα Γιαντούνεν να ακολουθεί με 18 πόντους, ενώ ο Αλεξάντερ Μάντσεν πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στα 14’50” που έμεινε στο παρκέ με 13 πόντους, 4/5 σουτ, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος.

Νόβακ Τζόκοβιτς: Τραγούδησε στο γάμο του αδελφού του και «έκλεψε την παράσταση» (Video)

Ευρωμπάσκετ 2022, Ισπανία, Φινλανδία, 100-90,evrobasket 2022, ispania, finlandia, 100-90