Μπάσκετ Γυναικών: «Έσπασε» την έδρα του Παναθηναϊκού και «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός (Video)

Στον δεύτερο τελικό της Α1 μπάσκετ Γυναικών, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό και έχει τρεις ευκαιρίες για το πρωτάθλημα.

Σε ένα ματς θρίλερ στο κλειστό της Λεωφόρου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να «σπάσει» την έδρα του Παναθηναϊκού επικρατώντας 66-60, έκανε το 3-1 στη σειρά και θέλει μια νίκη κόντρα στις «πράσινες» την Κυριακή (2/4) στο ΣΕΦ για να πανηγυρίσει το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα της Α1

μπάσκετ γυναικών.

Ψυχωμένη εμφάνιση από τις «ερυθρόλευκες» που παρότι βρέθηκαν για 33 λεπτά πίσω στο σκορ έκαναν την ανατροπή με εμφάνιση-ματ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τεράστια εμφάνιση από την Γκούσταφσον που είχε 26 πόντους σε 38 λεπτά συμμετοχής, άξια συμπαραστάτρια η Αγιούσο που μίλησε στις κρίσιμες στιγμές και πέτυχε 16 πόντους με 6 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Αποθέωση για την Τσάστιντι Ριντ για την επιστροφή της, την οποία ρίσκαρε καθώς δεν είχε επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό της. Η Πότερ με 15 πόντους και η Αλεξανδρή με 14 οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό.

Τρόμαξαν με τον Σέρχιο Αγκουέρο – Είχε αρρυθμία σε live μετάδοση (Video)