Superleague: Πέρασε από τον Βόλο η ΑΕΚ (1-3), περίπατος του Άρη με τον Παναιτωλικό (5-1)

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, πάθος και πολλά νεύρα, η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα του Βόλου επικρατώντας με 3-1. Άνετο απόγευμα και για τον Άρη που νίκησε με 5-1 τον Παναιτωλικό.

Η νίκη της ΑΕΚ κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Και αυτό διότι στο 40′ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι για να στείλει τη μπάλα άουτ ο Ρεγκατέν για να απαντήσει η ΑΕΚ

με δυο γκολ: ο Ανσαριφάρντ στο 42′ και ο Τσούμπερ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το 0-2.

Το παιχνίδι έγινε και πάλι αμφίρροπο όταν στο 79′ ο Ρινέρ μείωσε για τον Βόλο αλλά η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Χατζισαφί να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Την ίδια ώρα, ο Άρης έκανε πάρτι στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Στο 18′ ο Καμαρά με πέναλτι, στο 34′ ο Μπερτόγλιο, στο 37′ ο Σούντγκρεν και στο 44′ ο Γκάμα και πάλι με πέναλτι διαμόρφωσαν το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Εντιαγέ έστειλε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 52′ και ο Παναιτωλικός απλά μείωσε στο τελικό 5-1 με πέναλτι του Βέργου στο 63′.