Super League: Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3 – Ανατροπή μετά από τρία χρόνια για τους «Πράσινους» (Videos)

Με τον αγώνα Λαμίας-Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Super League.

Oι «Πράσινοι» επικράτησαν 3-1 επί της Λαμίας στο πανθεσσαλικό στάδιο, καθώς το γήπεδο των Φθιωτών κρίθηκε ακατάλληλο και πήραν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη.

Τον αγώνα άνοιξε η Λαμία με γκολ του Αραμπούλι στο 35ο λεπτό. Ο Μανούσος κράτησε ωραία την μπάλα από τα αριστερά,

εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Κώτσιρα και έκανε τη σέντρα στην περιοχή των «πράσινων», με τον Αραμπούλι να νικάει τους πάντες στον αέρα και να σημειώνει το 1-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει την Λαμία χάρη σε γκολ του Λούντγκβιστ.

Ο Βιγιαφάνες έδωσε την ασίστ και ο Σουηδός με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 στο 56ο λεπτό για τους «πράσινους».

Η Λαμία προσπάθησε να «απαντήσει» στο 63’, όταν από εξαιρετική μπαλιά του Γκέντσογλου, ο Αραμπούλι βγήκε στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας, πλασάροντας άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει από το 70’ και μετά και στο 82’ έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Παλάσιος, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο μετά τη συνεργασία με τον Μακέντα και σούταρε, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε στη γωνία του.

Στο 84’ ο Τζανετόπουλος βρήκε με το γόνατο τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής Κουμπαράκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση στο 86’ και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε γρήγορα την κατοχή της μπάλας έβγαλε την κόντρα επίθεση με τον Αϊτόρ, που γύρισε στον Μακέντα και ο Ιταλός «σέρβιρε» με τη σειρά του στον Μαουρίσιο για το «πράσινο» 3-1.