Euro 2020: Δανία – Βέλγιο 1-2 – Πρόκριση για τους «Διαβόλους», χειροκρότημα για τον Έρικσεν (Videos)

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν ο παίκτης που έφερε τα πάνω – κάτω, που άλλαξε τη μοίρα του ματς στο ματς Δανία – Βέλγιο για το Euro 2020. Στο 10ο λεπτό το ματς σταμάτησε για λίγο για ένα standing ovation για τον Κρίστιαν Έρικσεν και την περιπέτεια της υγείας του.

Η ψυχωμένη Δανία λύγισε μπροστά στη λάμψη του σταρ της Σίτι (μπήκε στο 46’) με γκολ και ασίστ έδωσε τη νίκη 2-1 στο Βέλγιο και

το έστειλε στους «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου βρίσκεται ήδη η Ιταλία.

Όλα για όλα με τη Ρωσία η Δανία.

Υπό τη μουσική υπόκρουση του, You’ll Never Walk Alone, έναν από τους καλύτερους ποδοσφαιρικούς ύμνους στον κόσμο έκαναν την είσοδό τους στο γήπεδο η Δανία και το Βέλγιο.

Ο Πόουλσεν άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό

Μόλις εννέα λεπτά χρειάστηκε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε για να δείξει την ποιότητα του, καθώς μετά από υπέροχη πάσα του, ο Τοργκάν Αζάρ έφερε το ματς στα ίσα και το 1-1.

Το Βέλγιο άλλαξε αριστουργηματικά τη μπάλα, με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να είναι το τελευταίος κάτοχός της, ο οποίος με “μαγικό” τελείωμα έκανε το 2-1 και έβαλε σε θέση οδηγού τους “Κόκκινους Διαβόλους”.