Αγγλία: Πλησιάζει την κορυφή η Τσέλσι

Σε τροχιά τίτλου μπήκε και η Τσέλσι με απόσταση 9 βαθμών από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της, 3-1, επί της Μπλάκπουλ, αγώνας με τον οποίο «έπεσε» η αυλαία της 29ης αγωνιστικής στην πρέμιερλιγκ. Ο Τζον Τέρι άνοιξε με κεφαλιά το σκορ στο 20ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Φρανκ Λάμπαρντ.

Ο τελευταίος εκτός από δημιουργός του...
πρώτου γκολ για τους «αριστοκράτες» του Λονδίνου ήταν και σκόρερ των δύο επόμενων. Αρχικά, στο 62΄ διπλασίασε τα γκολ
της Τσέλσι από το σημείο του πέναλτι που κέρδισε ο Σαλομόν Καλού. Ο Καλού ήταν αυτός που πάσαρε στον Λάμπαρντ, τέσσερα λεπτά αργότερα, για να κάνει το 3-0 με πλασέ. Η Μπλάκμπουλ πέτυχε πάντως ένα γκολ... γοήτρου στο 86΄, με διαγώνιο σουτ του Πάντσεον.

Σε αναμετρήσεις της 29ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Μπέρμιγχαμ-Γουέστ Μπρομ 1-3
Αρσεναλ-Σάντερλαντ 0-0
Μπόλτον-Αστον Βίλα 3-2
Φούλαμ-Μπλάκμπερν 3-2