Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Ο Θεός της κολύμβησης λέγεται Φελπς

Τι κι αν σταμάτησε... Επέστρεψε και έδειξε ότι παραμένει ο βασιλιάς της πισίνας. Εκτός εισαγωγικών το βασιλιάς. Ο Μάικλ Φελπς με τόσο χλώριο και πλακάκια που έχει μετρήσει στα γαλάζια νερά, είναι γαλαζοαίματος! Η συγκομιδή του σε Ολυμπιακά μετάλλια δύσκολα θα ξεπεραστεί από άλλον αθλητή. Γι' αυτό αποθεώθηκε και βούρκωσε στο βάθρο! Βούρκωσε, αλλά και ξεκαρδίστηκε! Respect!....

Ο απόλυτος κολυμβητής κατέκτησε το 21ο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του! Είναι ο πιο επιτυχημένος αθλητής
στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων!! Αφησε όχι μόνο πολλούς αθλητές πίσω του στη σχετική κατάταξη, αλλά ακόμα και χώρες. Πολλές χώρες.

Η Αργεντινή έχει 19 μετάλλια, η Λευκορωσία 18, η Τζαμάικα 17, το Ιράν 15, η Β. Κορέα 14 και το Μεξικό 13. Αν ήταν χώρα θα ήταν 40ος στη λίστα μεταλλίων, όπως έχουν τα μετάλλια αυτή τη στιγμή.

Nίκησε στα 200μ. πεταλούδα και λίγο αργότερα επικράτησε με την ομάδα των ΗΠΑ στο αγώνισμα των 4Χ200μ. ελεύθερο.

H τελική κατάταξη στα 200μ. πεταλούδα

1. Μάικλ Φελπς (ΗΠΑ) 1:53.36

2. Μασάτο Σακάι (Ιαπωνία) 1:53.40

3. Τάμας Κεντερέσι (Ουγγαρία) 1:53.62

Μία από τις ήττες που έχει γνωρίσει στην καριέρα του ο Μάικλ Φελπς, η πιο σκληρή ήταν εκείνη στον τελικό των 200μ. πεταλούδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Τότε, είχε προαναγγείλει την αποχώρησή του. Αλλά επέστρεψε και σίγουρα είχε στο μυαλό του αυτή την κούρσα. Ηθελε την εκδίκησή του και την πήρε με τον 20ο Ολυμπιακό τίτλο του (και 24ο μετάλλιο συνολικά στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση) και έπειτα με την ομάδα των ΗΠΑ το 21ο.

Οι Αμερικανοί ήταν το φαβορί και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη με 7:00.66, αφήνοντας δεύτερη με 7:03.13 τη Μεγάλη Βρετανία, που τους είχε νικήσει πέρυσι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν, και τρίτη με 7:03.50 την Ιαπωνία. Ο Μάικλ Φελπς αγωνίστηκε τελευταίος στην αμερικανική τετράδα. Μαζί του κολύμπησαν ο Κόνορ Ντουάιερ, ο Τάουνλι Χάας και ο Ράιαν Λόχτε, στην πρώτη του εμφάνιση στους Αγώνες του Ρίο.

Η κατάταξη στα 4Χ200μ. ελεύθερο των ανδρών

Ξανά στο βάθρο

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της κατέκτησε και η Κέιτι Λεντέκι. Μετά τα 400μ. ελεύθερο επικράτησε και στα 200μ.. Η Αμερικανίδα τερμάτισε σε 1:53.73 και η Σουηδέζα Σάρα Σιέστρεμ σε 1:54.08. Τρίτη τερμάτισε η Εμα ΜακΚίον από την Αυστραλία με 1:54.92.