Κατάθεση ψυχής! Ελλάδα vs Κροατία

Έδωσε και τη ψυχή της η Ελλάδα σήμερα αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα σε ματς 50 λεπτών! Πάλεψε μέχρι τέλους και πολέμησε με νύχια και με δόντια όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση στους "8" αλλά η Κροατία υπερίσχυσε και πήρε τη νίκη μετά από αγώνα θρίλερ. Άτυχη η εθνική...

Η Ελλάδα πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στην 2η παράταση από την Κροατία με σκορ 92-88 και αποκλείστηκε από την 8άδα
του Ευρωμπάσκετ. Πάλεψε για τη νίκη, αλλά είχε αντίπαλο και την ατυχία. Η Ελλάδα έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στην Κροατία, αλλά ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση.

Έτσι, οι διεθνείς αποχαιρέτησαν το Ευρωμπάσκετ και επιστρέφουν στην Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης σ' αυτή τη φάση. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η Εθνική έμεινε εκτός 8άδας για πρώτη φορά μετά το 2001 και αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Στα 21'' πριν το τέλος, ο Άντε Τόμιτς κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 70-67, υποχρεώνοντας τον Αντρέα Τρινκέρι να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Στην επαναφορά η μπάλα κυκλοφόρησε, έφτασε στο Νίκο Ζήση και ισοφάρισε σε 70-70! Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Ούκιτς που αστόχησε έξω από τα 6.75μ.

Στην α' παράταση, στα 36'' πριν το τέλος ο Ζήσης έγραψε το 74-77, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Μπράμου. Ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε στα 25'' πριν τη λήξη με τον Μπράμο κολλημένο πάνω του. Με τη λήξη, ό Ζήσης έχασε το λέι απ, ενώ στη β' παράταση έχασε άλλο ένα με 19'' να απομένουν.

Η Ελλάδα έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη, ενώ στο 42' έχασε τον Βασίλη Σπανούλη με 5ο φάουλ! Το βάρος στις δύο παρατάσεις σήκωσαν οι Ζήσης και Καϊμακόγλου.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οδήγησε εκ του ασφαλούς την Κροατία στη νίκη. Ήταν εκείνος που έβαλε 22 πόντους σε 36 λεπτά αγώνα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και ισοφάρισε στα 25'' πριν το τέλος της α' παράτασης σε 77-77.

Η Κροατία κέρδισε με μεγάλη διαφορά τη μάχη των ριμπάουντ, καθώς τελείωσε με 54 "σκουπίδια" έναντι 42 της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70(κ.α.), 77-77 (α'παρ.), 92-88

Κροατία (Ρέπεσα-11/17 β., 30/58διπ., 7/22τριπ., 54ριμπ., 13ασ., 18λ., 3κλ., 3κ.): Τόμιτς 15, Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13(1), Μπογκντάνοβιτς 22(2), Σάριτς 3, Ρούντεζ 8(2), Ούκιτς 14(1), Σίμον 5(1), Μάρκοτα, Ζόριτς 6, Α. Ντέλας.

Ελλάδα (Τρινκέρι-30/35β., 20/47διπ., 6/27τρ., 42ριμπ., 13ασ., 8λ., 9κλ., 5κ.): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21(1), Ζήσης 14(2), Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14(2), Μπράμος 7(1), Πρίντεζης.