Grand Prix Abu Dhabi 2012: Φινλανδός o Πρίγκιπας στο Εμιράτο!

Ναι, ο Ice Man, o Kimi Raikkonen είναι ο μεγάλος νικητής του Abu Dhabi! Η E20 της Lotus τερμάτισε στην πρώτη θέση και ο Φινλανδός πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα! Μια πανάξια νίκη για έναν μεγάλο Πρωτάθλητη που ήταν εκεί, όλη τη χρονιά, κι απλά περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να επιστρέψει στην κορυφή. Απ’εκεί και πέρα, ο Fernando Alonso ήταν γι’ακόμη μια φορά στο βάθρο,

μάζεψε άλλους 18 βαθμούς και βλέπει τους επόμενους 2 αγώνες στο Austin του Texas και στο Interlagos για να μαζέψει τη διαφορά και να κλέψει τον τίτλο από τον 3ο στο σημερινό βάθρο, Sebastian Vettel. Ο Γερμανός ήταν εκπληκτικός, πήρε την 3η θέση και είχε μία ουσιαστική ανάβαση 21 ολόκληρων θέσεων σε μια πίστα που φαινόταν απλά ιδανική περίπτωση για να τελειώσει από σήμερα το Πρωτάθλημα. Μεγάλη εμφάνιση του Sebastian Vettel και πανάξια 3η θέση που του δίνει την ευκαιρία να διατηρηθεί στην κορυφή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με μία διαφορά της τάξης των 10 βαθμών από τον Ταύρο που λέγεται Fernando Alonso.

Το απόγευμα ξεκίνησε με απρόοπτα και με μία τρομερή εκκίνηση. Ο Ice Man, μάζεψε τον Mark Webber στην εκκίνηση και πήρε εύκολα τη 2η θέση, πίσω από τον Lewis Hamilton. Απ’εκεί και πέρα, ο Fernando Alonso ξεμπέρδεψε εύκολα από τον Jenson Button και “κάρφωσε” το βέλος της F2012 στον επόμενο στόχο, κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον Αυστραλό της Red Bull, Mark Webber. O Kimi Raikkonen συνεχίζοντας την ανάβαση, πίεσε πολύ τον Lewis Hamilton και έθεσε την E20 σε απόσταση βολής από τον Φινλανδό Πρωταθλητή της McLaren. Μ’αυτά και μ’αυτά, ο Sebastian Vettel εκρηγνυόταν κάπου εκεί πίσω και μάζευε τις θέσεις πολύ γρήγορα και ανοδικά. Στον 8ο μόλις γύρο, ο Γερμανός ήταν στη 13η θέση, πίσω από τον Jean Eric-Vergne και στον 9ο ήχησε το πρώτο καμπανάκι, Safety Car. O κύριος Bernd Meilander έκανε κι αυτός την εμφάνιση του μετά το τρομακτικό (ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα) ατύχημα του Nico Rosberg και του Narain Karthikeyan κατά τη διάρκεια του 9ου γύρου. Εντωμεταξύ, στο γκαράζ της Red Bull ο Adrian Newey κοιτούσε επίμονα την εναλλακτική εμπρός αεροτομή της RB8, αφού ο Sebastian Vettel αποκόμησε ένα μικρό πρόβλημα μετά από ένα προσπέρασμα στον 8ο γύρο. Τελικώς, η RB8 έδωσε εντολή στον Sebastian Vettel να επιστρέψει στα pits για αλλαγή ελαστικών και εμπρός αεροτομής. Αυτό, αρχικά κόστισε στον Γερμανό και τον έβγαλε στην τελευταία θέση του Grid.

Εν συνεχεία, ο αγώνας κυλούσε κι αυτό που ενδιέφερε τους πρωτοπόρους και δη τον Fernando Alonso ήταν η ανέλιξη του Sebastian Vettel. Ο Γερμανός είχε ήδη ανέβει στη 17η, μόλις στον 16ο γύρο του αγώνα και με αλλαγή ελαστικών. 3 γύρους αργότερα, ο Lewis Hamilton στάθμευε την MP4-27, η McLaren τον είχε μόλις προδώσει για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια. Έτσι, ο Kimi Raikkonen δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Φινλανδός πήρε τα ηνία του αγώνα και απλά δεν κοίταξε καθόλου πίσω. Πιο πίσω, όμως, ο Fernando Alonso έδειχνε αφηνιασμένος και πέρασε τον Pastor Maldonado σαν σταματημένο, ο Ισπανός ήταν ήδη 3ος. Ο Βενεζουελάνος έβλεπε τον A