Ζωντανός με Τοτσέ!

Με γκολ του μοναδικού αξιόπιστου επιθετικού και σκόρερ που διαθέτει, τον οποίο δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα ο Φερέιρα, του Χοσέ Τοτσέ, ο Παναθηναϊκός πήρε ισοπαλία 1-1 με την Λάτσιο στο ΟΑΚΑ και έμεινε θεωρητικά ζωντανός στην κυνήγι της πρόκρισης. Οι πράσινοι που βρέθηκαν με
την πλάτη στον τοίχο από... αστείο αυτογκόλ του Σεϊταρίδη άργησαν να μπουν στο ματς, ξύπνησαν μετά το 60', όταν και έπαιξαν επιθετικά κλείνοντας στα καρέ τους τους Λατσιάλι και κατάφεραν στο 90' με γκολ του Ισπανού να πάρουν το βαθμό. Επεισόδια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έξω από το γήπεδο ανάμεσα σε οπαδούς του ΠΑΟ και τα ΜΑΤ.Με 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Φερέιρα έχοντας τον νεαρό Φουρλάνο στο κέντρο, κάνοντας ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα στην Ευρώπη και τον Φορναρόλι στην κορυφή της επίθεσης, αν και η αλήθεια είναι πως ο Ουρουγουανός δεν πάτησε την αντίπαλη περιοχή και το σύστημα έμοιαζε περισσότερο με 4-6-0. Η Λάτσιο από την πλευρά της κατέβηκε δίχως το μεγάλο της αστέρι, Κλόζε, αλλά πάρόλα αυτά είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.Οι Λατσιάλι είχαν κάποιες επισκέψεις στα καρέ του Καρνέζη, όχι όμως κάτι το ουσιαστικό και ιδιαίτερα απειλητικό για την εστία των πρασίνων. Και φτάνουμε στο 25ο λεπτό, όπου οι Ιταλοί πήραν κεφάλι στο σκορ από τα πόδια ενός... Ελληνα. Με ένα απίστευτο αυτογκολ του Σεϊταρίδη, που πλάσαρε σε... κενή εστία. Συγκεκριμένα, σε γέμισμα από το κέντρο, ο Βελάσκες έδιωξε στο πλάι, ο Καρνέζης βγήκε και πάσαρε στον Σεϊταρίδη, όμως ο τελευταίος την γύρισε προς το άδειο τέρμα κι έτσι από το... πουθενά η Λάτσιο μπήκε μπροστά στο σκορ με ένα αστείο αυτογκόλ.Οι πράσινοι σοκαρίστηκαν και τους πήρε ώρα για να συνέλθουν από το τραγικό λάθος του Γιούρκα που κόστισε στην ομάδα του, με τον Βελάσκες να απειλεί για πρώτη και τελευταία φορά μέχρι να βγει το ημίχρονο με κοντινή κεφαλιά που έφυγε μόλις άουτ από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου στο 27ο λεπτό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λάτσιο να βρίσκεται με απρόσμενο τρόπο μπροστά στο σκορ. Στην ανάπαυλα, οι... ανεγκέφαλοι οπαδοί βγήκαν έξω από το γήπεδο με σκοπό να πάνε να κάνουν επεισόδια με τους 500 οπαδούς της Λάτσιο που βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ, η αστυνομία τους απώθησε μεν, με... άσχημο τρόπο δε, αφού έκανε χρήση χημικών, που είχαν σαν συνέπεια να κάνουν αποπνικτική την ατμόσφαιρα και να χρειαστεί μέχρι και να διακοπεί το παιχνίδι για 3 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (53'-56').Η Λάτσιο δεν θέλησε να... σκοτώσει το ματς, πατώντας πάνω στο... έθραυστο 0-1 και ο Παναθηναϊκός μετά το 60' άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Ο Φερέιρα έριξε στη μάχη διαδοχικά τους Κουίνσι, Τοτσέ και Μαυρία, παίζοντας επιθετικά και οι πράσινοι έκλεισαν τους Λατσιάλι στα καρέ τους χάνοντας ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του Ισπανού στο 80' όταν από μπαλιά του Γκανέζου βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά η προβολή του αποκρούστηκε από τον Μπιζάρι.Η πίεση τελικά απέφερε καρπούς στο 90', όταν ο Βιτόλο έκανε τη σέντρα για τον Τοτσέ, ο οποίος εβρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι κατέβασε τη μπάλα και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 στέλνο