Ζωντανή η Γερμανία, 73-67 την Τουρκία

19:56 9/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Κέιμαν σε μεγάλη μέρα, τον Νοβίτσκι να δηλώνει παρών στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και τον Σβέτχελμ παίκτη - κλειδί, η Γερμανία πήρε μία σπουδαία νίκη με 73-67 απέναντι στην Τουρκία και έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση. Η Γερμανία ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς κι αυτό κυρίως οφειλόταν στο γεγονός ότι ο Ντιρκ Νοβίτσκι ήταν εκτός ρυθμού. Ο άσος των Μάβερικς έμεινε στους 2 πόντους στην πρώτη περίοδο και η Γερμανία στους 6 συνολικά, με αποτέλεσμα οι τούρκοι να έχουν το προβάδισμα με 13-6, χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Ασίκ.Με τον νεαρό Καντέρ η διαφορά
ανέβηκε ακόμη και στους 12 πόντους, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Πριν, όμως, η διαφορά πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις ο Νοβίτσκι ξύπνησε και η Γερμανία έτρεξε σερί 10-0 για το 20-22.Ετσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Τουρκία να έχει διαφορά τριών πόντων (23-26, 20`).Το δίδυμο, Κέιμαν, Νοβίτσκι μπήκε, όμως, με φόρα στο παρκέ για την τρίτη περίοδο και έδωσαν προβάδισμα με 34-33 έπειτα από πολύ ώρα στο ματς.Τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, όμως κι ενώ η Γερμανία ήταν μπροστά με 41-38, ο Νοβίτσκι χρεώθηκε με 4ο φάουλ.Παρόλα αυτά τα πάντσερ άντεξαν και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 48-46.Οι τούρκοι δεν εκμεταλλεύθηκαν το διάστημα στο οποίο ο Νοβίτσκι έμεινε στον πάγκο και όταν αυτός επέστρεψε έδωσε ώθηση στην Εθνική Γερμανίας, η οποία με κορυφαίο τον Κέιμαν πήρε προβάδισμα 9 πόντων, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη (61-52).Η Τουρκία, όμως, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να κάνει το ματς ντέρμπι, με τον Ασίκ να δίνει σημαντικές λύσεις και να μειώνει στο καλάθι (62-64), ένα λεπτό πριν από το φινάλε.Το κρυφό χαρτί της Γερμανίας, όμως, ήταν ο Φίλιπ Σβέτχελμ, ο οποίος έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το 67-62, όταν η άμυνα της Τουρκίας είχε κλείσει καλά τους Νοβίτσκι και Κέιμαν.Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γερμανοί ήταν εύστοχοι στις βολές και έφτασαν σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 73-67 απέναντι στους δευτεραθλητές κόσμου τούρκους, οι οποίοι κινδυνεύουν ακόμη και για την πρόκριση στους 8.