Ζωντανή για την πρόκριση η Εθνική ανδρών

22:58 8/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κράτησε η Εθνική ανδρών, που επικράτησε με το... καθαρό 3-0 της Φινλανδίας στα Τρίκαλα, μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση.Με τον Κοκκινάκη στα άκρα, δίπλα στον Χριστοφιδέλη, η Εθνική μπήκε πολύ καλά στο ματς, παρότι βρέθηκε να χάνει με 8-10. Το καλό σερβίς του Χριστοφιδέλη έβαλε μπροστά στο σκορ την γαλανόλευκη, με 15-13 και από εκείνο
το σημείο και μετά οι διεθνείς έλεγχαν τον ρυθμό.Το 18-15 έγινε με άστοχη επίθεση του Κούναρι, ενώ το μπλοκ του Τζούριτς στον Σιλτάλα έκανε το 20-16. Ο διεθνής διαγώνιος έγραψε με άσο το 24-18 και το άστοχο σερβίς του Οϊβάνεν χάρισε την εύκολη νίκη με 25-19.Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με διαμαρτυρίες του Σιλτάλα και κίτρινη κάρτα (8-6 έγινε το σκορ) στον φινλανδό, που λίγο μετά κάθισε στον πάγκο και δεν ξανάπαιξε! Στο κρίσιμο σημείο ο Τζούριτς ήταν ασταμάτητος (δύο πόντοι για το 19-17), ενώ ο Προύσαλης με πέρασμα και μπλοκ έκανε το 22-18!Ο Σουλτανόπουλος έβαλε την Ελλάδα σε θέση ισχύος με το 24-20 και ακόμα ένα χαμένο σερβίς, αυτή τη φορά από τον Ογιανσίβου, έγραψε τον επίλογο (25-21).Στο τρίτο σετ, οι φινλανδοί πίεσαν και είχαν το πάνω χέρι στην αρχή (4-0, 10-5). Ο Τζούριτς μείωσε σε 9-11, ωστόσο ένα μπλοκ που δέχθηκε ο -εξαιρετικός σε υποδοχή και άμυνα- Κοκκινάκης έφερε την Εθνική στο -4 (14-18).Ο Χριστοφιδέλης σταμάτησε τον Κούναρι για το 18-20 και ο Τζούριτς με δύο σερί άσους έφερε το ματς στα ίσια (21-21). Ο Πετρέας μπλόκαρε τον Ογιανσίβου, σε πολύ κρίσιμο σημείο του σετ και έδωσε το προβάδισμα με 23-22 στην Ελλάδα.Ο Τζούριτς πήρε τον πόντο για το 24-22 και το άστοχο σερβίς του Τερβαπόρτι ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του Αλέκου Λεώνη (25-23).Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-23.Βαθμολογία (σε 3 αγώνες)1. Φινλανδία 6 (6-3)2. Μαυροβούνιο 6 (6-3)3. Ελλάδα 5 (6-5)4. Ρουμανία 1 (2-9)