Ξέσπασε στον Απόλλωνα ο Παναθηναϊκός (91-60)

18:56 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Απόλλωνα Πατρών, τον οποίο νίκησε εύκολα με 91-60 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1. Πέντε παίκτες των πρασίνων τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Σχορτσανίτης, Καπόνο, Ούκιτς, Γκιστ, Λάσμε).Οι
γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και ηγέτη στην επίθεση τον Λάσμε, οι πράσινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (28-14), βάζοντας από πολύ νωρίς τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πεδουλάκη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Καπόνο, Ούκιτς και Μπράμος να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +23 (58-35).Με μία βολή του Λάσμε και δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ματσιούλις και Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με σερί 7-0, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +30 (65-35, 25') και δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του ματς.Παρά τις προσπάθειες των Κλάιμπερ και ΜακΚόλουμ, οι πατρινοί δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά, αφού δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Σχορτσανίτη, με τους πράσινους να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο με +31 (76-45).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ωστόσο το συγκρότημα του Βετούλα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να μειώσει την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα με 91-60 και πέτυχε την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα.Τα δεκάλεπτα: 28-14, 30-21, 18-10, 15-15.