Ξέσπασε στον ΑΓΟΡ ο Παναθηναϊκός (85-58)

17:37 6/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον ΑΓΟΡ, επικρατώντας με 85-58 στο Ρέθυμνο, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1. Οι Σχορτσανίτης και Λάσμε, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη
από το πρώτο δεκάλεπτο (28-9).Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και κυριάρχησαν στο παρκέ. Με ηγέτες τους Λάσμε και Μπανκς, οι πράσινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με την διαφορά στο +19 (28-9).Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, το Ρέθυμνο βελτίωσε αισθητά την απόδοση του, αλλά δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά που είχαν αποκτήσει οι πράσινοι από το πρώτο δεκάλεπτο.Με τους Κόλιμον, Πέτγουεϊ και Αγγελόπουλο, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 6-1 και μείωσαν στους 12 (31-43) στο 18', αλλά οι φιλοξενούμενοι, με τους Ούκιτς, Ξανθόπουλο και Μπράμο, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0, ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά στο +19 (50-31). Με τρίποντο του Ντούβνιακ, το Ρέθυμνο πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την διαφορά στο -16 (34-50).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Λάσμε και Σχορτσανίτης έκαναν ότι ήθελαν στις δύο ρακέτες, οι Ούκιτς, Ματσιούλις και Μπράμος... εκτελούσαν από τα 6,75μ., με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-7 και να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με +31 (72-41).Στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- τέταρτο δεκάλεπτο, οι Καπόνο και Γκιστ ανέλαβαν δράση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κράτησε την διαφορά σε υψηλό επίπεδο, επικρατώντας με το τελικό 85-58 του ΑΓΟΡ.Τα δεκάλεπτα: 9-28, 25-22, 7-22, 17-13.