Ξέσπασε στην Πεσκάρα η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ξέσπασε στην νεοφώτιστη Πεσκάρα, επικρατώντας εκτός έδρας με το εντυπωσιακό 6-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και επέστρεψε στις νίκες στην Serie A, μετά την ήττα στο ντέρμπι από την Ιντερ. Στην κορυφή οι μπιανκονέρι με +4 από τους δεύτερους νερατζούρι, που θα αντιμετωπίσουν την Αταλάντα στο Μπέργκαμο την Κυριακή (11/11).Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν καταιγιστική και καθάρισε την υπόθεση νίκη από
το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 5-1! Μόλις στο 9', ο Βιντάλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (1-0), ενώ στο 22' ο Κουαλιαρέλα διπλασίασε το προβάδισμα της Γιούβε (2-0).Στο 25', οι γηπεδούχοι έκαναν το... λάθος να μειώσουν σε 1-2, με τον Κασκιόνε, αλλά οι πανηγυρισμοί τους δεν κράτησαν πολύ, αφού στο 30' ο Ασαμόα σκόραρε και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους μπιανκονέρι (3-1).Η Μεγάλη Κυρία δεν κατέβασε ταχύτητα και οκτώ λεπτά μετά ήταν η σειρά του Τζιοβίνκο να σκοράρει και να κάνει το 4-1, ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Κουαλιαρέλα, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1!Στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- δεύτερο μέρος, η πρωταθλήτρια Ιταλίας έφτασε και σε έκτο τέρμα, με σκόρερ τον Κουαλιαρέλα στο 53', ο οποίος έκανε χατ τρικ. Το 6-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Γιουβέντους να επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα.Αναλυητικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:Σάββατο (10/11)Κάλιαρι - Κατάνια 0-0Πεσκάρα - Γιουβέντους 1-6 (25' Κασκιόνε - 9' Βιντάλ, 22', 45', 53' Κουαλιαρέλα, 30' Ασαμόα, 38' Τζιοβίνκο)Κυριακή (11/11)13:30 Παλέρμο - Σαμπντόρια  16:00 Τορίνο - Μπολόνια  16:00 Πάρμα - Σιένα  16:00 Τζένοα - Νάπολι  16:00 Κιέβο Βερόνα - Ουντινέζε  16:00 Λάτσιο - Ρόμα  16:00 Μίλαν - Φιορεντίνα  21:45 Αταλάντα - Ιντερ