Ξέσπασε στην Κολονία η Ντόρτμουντ

Η Κολονία πλήρωσε τα... σπασμένα της ήττας της Ντόρτμουντ από τον Ολυμπιακό για το Champions League. Η ομάδα του Κλοπ διέλυσε με 5-0 την Κολονία στο Βεστφάλεν, ανεβαίνοντας στη 2η θέση της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι "καθάρισαν" το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια

για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Καγκάβα μόλις στο 7ο λεπτό, στο 25' ο Σμέλτσερ έκανε το 2-0, ενώ δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45' "χτύπησε" ο Λεβαντόφσκι για το 3-0.

Ο πολωνός επιθετικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ στο 66' ο Κέλ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στα υπόλοιπα ματς, η Γκλάντμπαχ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη, καθώς ηττήθηκε 0-1 εκτός έδρας από τη Χοφενχάιμ, ενώ η Στουτγγάρδη τα βρήκε σκούρα στη Νυρεμβέργη, ωστόσο με γκολ του Μάζα στο 84' κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 2-2. Στο 0-0 έμειναν στο Βερολίνο Χέρτα - Μάιντς.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/10
Αουγκσμπουργκ - Βέρντερ 1-1 (49' Μπελινγκχάουζεν, 68' Πιζάρο)

Σάββατο 22/10
Ντόρτμουντ - Κολονία 5-0 (7' Καγκάβα, 25' Σμέλτζερ, 44', 50' Λεβαντόφκσι, 66' Κελ)
Χέρτα - Μάιντζ 0-0
Χοφενχάιμ - Γκλάντμπαχ 1-0 (56' Ιμπίσεβιτς)
Καϊζερσλάουτερν - Φράιμπουργκ 1-0 (75' Σέχτερ)
Νυρεμβέργη - Στουτγγαρδη 2-2 (9' Σίμονς, 71' Βόλσιντ - 61' Κουζμάνοβιτς)
19.30: Αμβούργο - Βόλφσμπουργκ