Ξανά επική ανατροπή για Ρομπρέδο

19:33 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι ο Τόμι Ρομπρέδο πήρε τη νίκη με 3-2 σετ από τον Νικολάς Αλμάγκρο και ταυτόχρονα το εισιτήριο για τους "8" του Roland Garros.Ενα πολύ όμορφο παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές πρόσφερε στους φίλους του τένις ο ισπανικός εμφύλιος ανάμεσα σε Ροπμρέδο και Αλμάγκρο με τον πρώτο να πετυχαίνει την ανατροπή και να κερδίζει με 3-2 σετ (6-7, 3-6, 6-4, 6-4, 6-4)
μετά από 3 ώρες και 49 λεπτά. Ο Αλμάγκρο κέρδισε στο τάι μπρέικ το πρώτο σετ με 7-6 και προχώρησε σε ένα πιο εύκολο όπου επικράτησε με 6-3. Ενα σετ χρειαζόταν για να φτάσει στην μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ομως ο Ρομπρέδο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και όπως έγινε και στους δύο προηγούμενους αγώνες του εναντίον του Μονφίς και του Σάιζλινγκ απέδειξε ότι είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος. Ανασυγκροτώντας τις δυνάμεις του και παίζοντας καλό τένις ο 31χρονος Νο 32 της κατάταξης έδειξε ότι έχει τα αποθέματα για να αντιστρέψει το εις βάρος του κλίμα. Ετσι κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ στο οποίο έχανε με 4-1 και να μπει για τα καλά στην διεκδήση του αγώνα. Και στο τέταρτο σετ όμως αντιμετώπισε προβλήματα, καθώς βρέθηκε πίσω με 4-2, όμως ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2 σετ. Στο πέμπτο και καθοριστικό παιχνίδι ο Αλμάγκρο προηγήθηκε με 2-0 όμως ο Ρομπρέδο έδειξε ότι είναι ικανός για όλα και πήρε το παιχνίδι ξανά με 6-4. Επόμενος αντίπαλος για τον ισπανό θα είναι ο συμπατριώτης του Νταβίντ Φερέρ που είναι σε εξαιρετική φόρμα και απέκλεισε εύκολα τον Κέβιν Αντερσον.  Ανετη πρόκριση πέτυχε ο Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά που επικράτησε του Βίκτορ Τροΐτσκι με 3-0 σετ (6-3, 6-3, 6-3) και περιμένει για τους προημιτελικούς πιθανότατα τον Φέντερερ που θα αναμετρηθεί με τον Σιμόν.4ος γύρος Roland Garros - Κυριακή 02/06:Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία) - Κέβιν Αντερσον (Ρωσία) 6-3, 6-1, 6-1Τόμι Ρομπρέδο (Ισπανία) - Νικολάς Αλμάγρο (Ισπανία) 6-7(5), 3-6, 6-4, 6-4, 6-4Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά (Γαλλία) - Βίκτορ Τροΐτσκι (Σερβία) 6-3, 6-3, 6-3