Βήμα τίτλου για την ΑΕΚ, 3-1 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη

Η ΑΕΚ κέρδισε στο κλειστό του Ρέντη τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ, πανηγύρισε την 18η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 γυναικών και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.Πάθος, ένταση, όμορφες φάσεις, μεγάλες ανατροπές στο σκορ και διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων για τις αποφάσεις των διαιτητών, ιδιαίτερα
στο φινάλε του γ’ σετ που ήταν και το πιο δραματικό της αναμέτρησης.Στο πρώτο σετ υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Ολυμπιακός, που πίεσε από την αρχή την υποδοχή της Ενωσης ξεφεύγοντας με 7-4, ενώ λίγο αργότερα το 11-7 έγινε 17-7 με τον Οικονόμου να μην μπορεί να βρει λύση στην πρώτη μπάλα.Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 στο ξεκίνημα του β’ σετ και μέχρι το 14-11 κρατούσε με άνεση το προβάδισμα, αλλά κάπου εκεί η ΑΕΚ μπήκε στο ματς δικαιολογώντας επιτέλους και τον τίτλο του ντέρμπι.Ισοφάρισε 14-14 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-17 χάρις σε άουτ της Γιακουμή για να φτάσουμε στο 20-20 όπου ο Ολυμπιακός κόλλησε σε υποδοχή και επίθεση με την ΑΕΚ να φέρνει το ματς στα ίσια.Το σημείο κλειδί του αγώνα όμως ήταν το τρίτο σετ, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-9, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με μπλοκ της Λούκοβιτς στην Κις ξέφυγε με 14-11. Η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ και με τα σερβίς της Μέντες το σκορ έφτασε στο 14-14, ωστόσο ο Ολυμπιακός στο 20-20 έκανε σερί 3-0 (χαμένο σερβίς Μποροβίνσεκ, άουτ Κις και κόντρα της Κοσμά) για το 23-20 κι έφτασε στο 24-22 με μπλοκ της Τρατς στην Κις.Οι δύο φάσεις που ακολούθησαν όμως εξελίχθηκαν στις φάσεις του αγώνα, με τους ερυθρόλευκους να διαμαρτύρονται καθώς και στις δύο περιπτώσεις ο πρώτος διαιτητής κ. Μαρκάτης πήρε πάνω του τις φάσεις (μη αποδεχόμενος τις υποδείξεις των εποπτών).Αρχικά στο 24-22 όταν έδειξε άουτ την επίθεση της Γιακουμή και κατόπιν όταν έδειξε ότι η μπάλα πήγε άουτ από την άμυνα της Χριστοδούλου στην επίθεση της Κις. Το σκορ έγινε 24-24 και με δύο κόντρα επιθέσεις της Κις διαμορφώθηκε το τελικό 24-26 και το προβάδισμα της ΑΕΚ στο σκορ.Στην ανάπαυλα του σετ υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού, με τον κ. Μαρκάτη να αποβάλλει από τον πάγκο τον έφορο των ερυθρόλευκων κ. ΚατσιούραΗ ΑΕΚ με άλλον αέρα πλέον προηγήθηκε με 4-8, όμως η είσοδος της Κωνσταντίνου αντί της Τένεβα έδωσε ζωντάνια στον Ολυμπιακό που όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 12-11 και μέχρι το 15-15 το ματς ήταν στην κόντρα. Εκεί η ΑΕΚ με τα σερβίς της Παπαφωτίου ξέφυγε 15-20 κι η τελευταία ελπίδα για τον Ολυμπιακό χάθηκε στο 18-21, όταν η Τοτσίδου δέχθηκε το μπλοκ από την Γιακουμή, αλλά έβγαλε άμυνα με… τακουνάκι και στη συνέχεια της φάσης έπιασε η ίδια στο μπλοκ την Γιακουμή για το 18-22, ενώ το ματς τελείωσε με μπλοκ της Μποροβίνσεκ στην Λούκοβιτς.Τα σετ: 25-10, 20-25, 24-26, 20-25.Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 13 (12/26 επ., 1 άσο, 36% υπ. – 04% άριστες), Λούκοβιτς 6 (5/27 επ., 1 μπλοκ), Τρατς 9 (3/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Γιακουμή 11 (8/16 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 17 (12/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Κονόμι –λ (55% υπ. – 30% άριστες) / Κοσμά 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 00% άριστες), Τέζα.ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 11 (11/22 επ., 40% υπ. – 16% άριστες), Κις 19 (16/51 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Τζανακάκη 2 (2/9 επ.), Μποροβίνσεκ 15 (11/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντεζ 10 (6/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (32% υπ. – 16% άριστες) / Παπαγεωργίου, Γκούζου, Τσοχατζή.