Βασίλισσα στο Σαρδινέρο, συνεχίζει το κυνήγι

00:12 7/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τους τρεις βαθμούς της νίκης φεύγει η Ρεάλ Μαδρίτης από το Σαρδινέρο μετά την εύκολη επικράτησή της με 3-1 επί της Ρασίνγκ Σαταντέρ. Η ομάδα του Μουρίνιο προηγήθηκε με 2-0, οι γηπεδούχοι μείωσαν, αλλά ο Μπενζεμά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και επανέφερε τη Βασίλισσα στο -7 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά και από τα πρώτα λεπτά επέβαλλε τον ρυθμό της, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αυτό τελικά έγινε στο 23' μετά από εξαιρετική
συνεργασία των Μπενζεμά και Οζίλ, με τον τελευταίο να δίνει έτοιμο γκολ στον Αντεμπαγιόρ, που δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία.Οι μερένχες συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και μετά από τέσσερα λεπτά διπλασίασαν τα τέρματά τους. Σκόρερ ήταν στο 27' με άψογο πλασέ ο Μπενζεμά, μετά από νέα ασίστ του Οζίλ, που ήταν σε μεγάλη μέρα.Στην επανάληψη η Ρασίνγκ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 52' ο Ντος Σάντος κέρδισε πέναλτι. Ο Κασίγιας όμως είπε όχι στον Πινίγιος, διατηρώντας τ