Βασικός ο Μιραλάς, 2-2 η Εβερτον

Απίστευτη εξέλιξη είχε το ματς της Εβερτον με τη Νιούκαστλ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 88` με 2-1 και τους Ανθρακωρύχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο 90`!Η Εβερτον, στην αρχική 11άδα της οποίας βρέθηκε ο Κέβιν Μιραλάς, ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με τον Μπέινς.Ωστόσο, τα Ζαχαρωτά δεν κατάφεραν να "καθαρίσουν" το ματς και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπα ισοφάρισε 1-1 για τη Νούκαστλ (59`).Οι δύο ομάδες συνέχισαν
να ψάχνουν το γκολ στη συνέχεια, με το φινάλε να είναι συναρπαστικό.Η Εβερτον κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ στο 88` με γκολ του Ανικέμπε και ασφαλώς οι οπαδοί της πανηγύρισαν έξαλλα, θεωρώντας πως η ομάδα του κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη.Ο Μπα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στο 90` κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.Η Εβερτον του Κέβιν Μιραλάς, ο οποίος πάντως δεν είχε πολύ καλή απόδοση και αντικαταστάθηκε στο 83`, έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Γιουνάιτεντ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και έφτασε στους 7 βαθμούς, ενώ η Νιούκαστλ έχει πλέον 5.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (15/9)Νόριτς Σίτι - Γουέστ Χαμ 0-0Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Σ. 1-1 (15' Κράουτς - 35' Γκαρσία)ΚΠΡ - Τσέλσι 0-0Μάντσεστερ Γ. - Γουίγκαν 4-0 (51' Σκόουλς, 63' Ερνάντεζ, 66' Μπούτνερ, 82' Πάουελ)Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ 3-0 (32', 45'+1' πέν. Μπερμπάτοφ, 89' Σίντγουελ)Αστον Βίλα - Σουόνσι Σίτι 2-0 (16' Λόουτον, 88' Μπεντέκε)Αρσεναλ - Σαουθάμπτον 6-1 (11' αυτ. Χούιβελντ, 31' Ποντόλσκι, 35', 71' Ζερβίνιο, 38' αυτ. Κλάιν, 88' Γουόλκοτ - 45' Φοξ)Σάντερλαντ - Λίβερπουλ 1-1 (29' Φλέτσερ - 71' Σουάρεζ)Κυριακή (16/9)Ρέντινγκ - Τότεναμ 1-3 (90' Ρόμπσον-Κανού - 18', 74' Ντεφόε, 71' Μπέιλ)Δευτέρα (17/9)Εβερτον - Νιούκαστλ 2-2 (15` Μπέινς, 88` Ανικέμπε - 49`, 90` Μπα)