Βαριά, αλλά ανώδυνη ήττα για Ολυμπιακό

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην Ρωσία, πραγματοποίησε κακή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και... παραδόθηκε στις ορέξεις του συγκροτήματος του Γιόνας Καζλάουσκας. Η ομάδα του στρατού καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 28 πόντους (54-26), έχοντας 91% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (11/12)! Πέρα από τις
κακές εντυπώσεις που άφησαν με την εμφάνιση τους, δεν άλλαξε κάτι για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι θέλουν την νίκη επί της Γαλατασαράι στο ΣΕΦ, την 6η και τελευταία αγωνιστική του Top 16, για να εξασφαλίσουν την δεύτερη θέση του ομίλου και παράλληλα την πρόκριση τους στα play off της Euroleague.Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι. Ο Βοροντσέβιτς τιμώρησε την κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού και η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα 10-0 (4').Παρά τις προσπάθειες των Ντόρσεϊ και Σπανούλη στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των ρώσων, οι οποίοι με τρίποντο του Σβεντ, τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +14 (30-16).Η ομάδα του Καζλάουσκας ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο, όπως και την πρώτη. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα του στην άμυνα, με τους Κιριλένκο, Λαβρίνοβιτς να τρέχουν ένα σερί 5-0 για τους γηπεδούχους, αυξάνοντας την διαφορά στους 19 (35-16, 11').Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά και να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά η ευστοχία της ομάδας του στρατού στα τρίποντα ήταν... εξωπραγματική (10/10), με αποτέλεσμα να εκτοξευτεί η διαφορά στους 27 (47-20, 15').Στην συνέχεια, η απόδοση του Ολυμπιακού δεν του επέτρεπε να μειώσει την διαφορά, με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με +28 (54-26) και να δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.Οι Πελεκάνος και Σλούκας έριξαν την διαφορά στο -25 για τον Ολυμπιακό (39-64, 26'), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά μέχρι εκεί. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ακόμα και στο +33 (72-39, 29'), με τρίποντο του Λαβρίνοβιτς. Ο Γκετσεβίτσιους, με πέντε συνεχόμενους πόντους, έστειλε τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο στο -28 (44-72).Οι Σπανούλης και Γλυνιαδάκης έκαναν ότι μπορούσαν στην επίθεση, στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν... ανύπαρκτη. Ετσι, ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα με 64-96 στην Ρωσία, με την ΤΣΣΚΑ να τελειώνει την αναμέτρηση με 65% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (13/20).