Τυφώνας... Ξάνθη!

Η Skoda Ξάνθη, στην επιστροφή του Μαρίνου Ουζουνίδη στο πάγκο της ομάδας, πήρε νίκη-χρυσάφι στα "Πηγάδια" και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Superleague, σκορπώντας με 4-0 τον Πανιώνιο! Ενα... τρελό δεκάλεπτο (31-41) χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να καθαρίσουν το ματς, διάστημα στο οποίο πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ,
με τον Ονουάτσι να βάζει το κερασάκι στη τούρτα στο 80' με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και απέιλησε σε δύο περιπτώσεις την εστία του Λοντίγκιν με τον Αραβίδη και άλλη μία με τον Σάμαρη.Η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο, ανήκε στην Ξάνθη, όταν ο Ονουάτσι βγήκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Γιαννακόπουλο μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μάνταλου, αλλά το "τσίμπημα" της μπάλας από τον νιγηριανό επιθετικό της Ξάνθης πέρασε ελάχιστα άουτ.Από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έφτασε στο γκολ με τον Μαρίν στο 31'. Συγκεκριμένα, ο Μάνταλος έκανε μια πάσα η οποία βρήκε στα πόδια του διαιτητή Μήτσιου (!), έφτασε στον Ονουάτσι ο οποίος είδε τον αμαρκάριστο Μαρίν και αυτός απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Στα επόμενα δέκα λεπτά, η Ξάνθη ήταν ασταμάτητη, φτάνοντας στην επίτευξη δύο ακόμα τερμάτων! Σε εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου στο 38', ο Γούτας νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 2-0, για να έρθει ο Ονουάτσι τρία λεπτα αργότερα και να κάνει το 3-0, μετά από αδυναμία του Αυλωνίτη να απομακρύνει σέντρα του Βασιλακάκη απ΄τα δεξιά.Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος προσπάθησε να πάρει τα ηνία του ματς μήπως και καταφέρει να διασώσει κάτι από το παιχνίδι στα Πηγάδια, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ.Στο 58' ο Βασιλακάκης έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Γιαννούλης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή και δύο λεπτά αργότερα, ο Ονουάτσι με νέα κεφαλιά από σέντρα του Μαρίν έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.Στο 80' ο Ονουάτσι πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ, μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Μάνταλου που μπήκε στη περιοχή, έστρωσε τη μπάλα στον νιγηριανό που δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 4-0.Στο 81' ο Πανιώνιος προσπάθησε να βάλει το γκολ της τιμής, αλλά ένα σουτ που επιχείρησε ο Κούρος κατέληξε στο δοκάρι του Λοντιγκίν.Με τη νίκη αυτή, η Ξάνθη έφτασε τους 14 βαθμούς, πιάνοντας ΟΦΗ και Πανθρακικό στην 10η θέση, στην 5η ο Πανιώνιος που κινδυνεύει να πέσει και πιο χαμηλά αν νικήσει ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι.SKODA ΞΑΝΘΗ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μπέρτος, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Μαρσελίνιο, Μάνταλος, Μαρίν, ΟνουάτσιΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννακόπουλος, Κούρος, Ρόκας, Αυλωνίτης, Σπυρόπουλος, Γιαννούλης, Σάμαρης, Γουνδουλάκης, Κολοβός, Αραβίδης, Ντούνης