Τσακωμένοι με το γκολ...

Με επιθετικούς που δεν σκοράρουν ούτε με... αίτηση ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ στην αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με εκπληκτικό γκολ του Βελάσκες στο 28', για να ισοφαρίσουν οι Ηπειρώτες με επίσης εκπληκτικό γκολ του Ντε Βινσέντι στο 45'. Το Τριφύλλι έμεινε με
δέκα στο 52', λόγω αποβολής του Κατσουράνη (σ.σ. πιθανότατα για εξύβριση), μια απόφαση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες, αλλά θα μπορούσε να πάρει τη νίκη ακόμα κι έτσι, αν οι επιθετικοί του Φορναρόλι και Πετρόπουλος, ιδιαίτερα ο δεύτερος, δεν ήταν... τσακωμένοι με τα δίχτυα, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες. Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μάλαγα παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Φερέιρα. Οι Σεϊταρίδης, Μπαρμπαρούσης και Τοτσέ ξεκίνησαν αντί των Βύντρα, Ζέκα και Χριστοδουλόπουλου. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Γιούρκα, Βελάσκες, Πίντο, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Βιτόλο, Κατσουράνη αμυντικά χαφ, τον Σισοκό δεξιά, τον Μπαρμπαρούση αριστερά και στην κορυφή τον Τοτσέ. Από την άλλη, ο Γιάννης Χριστόπουλος παρέταξε τον ΠΑΣ με 4-5-1, έχοντας τον Πάντο πάνω στον Σισοκό.Οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 11', με τον Κατσουράνη να σκάβει για τον Τοτσέ στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ισπανού φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Φεγκρούς. Δύο λεπτά αργότερα απάντησε ο ΠΑΣ με σουτ του Γεωργίου που πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Ο Τζημόπουλος τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Κολοβέτσιο στο δεκαπεντάλεπτο. Στο 26' ο Λίλα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή των πρασίνων, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.Ο Φερέιρα άλλαξε πτέρυγα στον Σισοκό, αφού από δεξιά τον έφερε στα αριστερά και οι πράσινοι άρχισαν να απειλούν με τον Ιβοριανό να δημιουργεί φάσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 28ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ και γρήγορη πάσα του Μπαρμπαρούση στον Σισοκό, που έβγαλε σέντρα στο ύψος του πέναλτι, με τον Βελάσκες να πιάνει το γυριστό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα. Ο Βενεζουελάνος αμυντικός έτρεξε στον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στον Ζέκα. Στο 36' και πάλι από σέντρα του Σισοκό, ο Φορναρόλι απέφυγε τον Κολοβέτσιο, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Φεγκρούς.Κι ενώ το ημίχρονο όδευε προς το φινάλε του, ο ΠΑΣ ισοφάρισε 1-1 με εκπληκτικό γκολ του Ντε Βινσέντι. Ο Πατσατζόγλου έκανε το γέμισμα και ο Αργεντίνος με εναέριο σουτ στην κίνησε έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στην δεξιά γωνία του Καρνέζη πετυχαίνοντας ένα απίστευτο τέρμα, το οποίο ούτε ο ίδιος έδειχνε να το πιστεύει πως μπήκε! Ο κόσμος του Παναθηναϊκού, πάντως χειροκρότησε τον παίκτη του ΠΑΣ για το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους πράσινους, με πρωταγωνιστή τον Φορναρόλι, ο οποίος πέτυχε το ένα-δύο με τον Τοτσέ, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ στο 51'. Ενα λεπτό αργότερα το παιχνίδι πήρε... φωτιά, καθώς ο Σιδηρόπουλος έδειξε κόκκινη κάρτα στον Κατσουράνη, προφανώς επειδή ο αρχηγός του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για ένα φάουλ