Τρίποντο ο Παναιτωλικός, βουλιάζει ο Εργοτέλης

Ο Χαριστέας άνοιξε το σκορ στο 23` και ο Καμαρά με πέναλτι έκανε το τελικό 2-0 στο 51`.Οι κρητικοί έμειναν στους 23 βαθμούς κι έχουν μπει πια για τα καλά σε περιπέτειες, καθώς με 23 βαθμούς είναι πια προτελευταίοι.Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Εχοντας κλείσει καλά τους διαδρόμους, δεν άφησε τον Παναιτωλικό να απειλήσει, ωστόσο, ούτε κι ο ίδιος κατάφερε να φτάσει σε κάποιο γκολ.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 23ο λεπτό, όταν ο Αγγελος
Χαριστέας πήρε την απόφαση να απειλήσει τον Τσενάμο με μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Εργοτέλη.Το 1-0 έδωσε ενθουσιασμό στους γηπεδούχους, που ήταν καλύτεροι και διατήρησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν ιδανικό για τον Παναιτωλικό, καθώς στην πρώτη του φάση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Χαριστέας κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε από τον Καβουσάκη και η ομάδα του Αγρινίου έκανε το 2-0, με την εύστοχη εκτέλεση του Καμαρά στο 51`.Αυτό το γκολ, ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση, καθώς ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να μειώσει και να μπει ξανά στο ματς. Ο Παναιτωλικός αμύνθηκε σωστά και ήταν λίγες οι στιγμές που κινδύνευσε από τον Εργοτέλη, παρότι ο Καραγεωργίου έριξε και δεύτερο επιθετικό στο ματς, με τον Κατσικοκέρη να γίνεται παρτενέρ του Μπούντιμιρ.Οι αγρινιώτες πέτυχαν έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πήραν τρεις πολύτιμους πόντους, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.Σε περιπέτειες μπήκε ο Εργοτέλης, ο οποίος έχει να νικήσει από τις 7 Ιανουαρίου!