Τρίποντο με ανατροπή για την Κατάνια, 2-1 την Τζένοα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Κατάνια επικράτησε με 2-1 της Τζένοα και απομακρύνθηκε στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Φλόρο Φλόρες άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Γένοβας στο 19ο λεπτό, αλλά η απάντηση της Κατάνια ήρθε στο δεύτερο μέρος, όταν και πέτυχε την ανατροπή σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.Στο 51` ο Λόπεζ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 55` ο Μπεργκέσιο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 2-0.Στην συνέχεια του αγώνα κυριάρχησαν τα νεύρα, ειδικά για την Τζένοα. Στο 67` ο Κρισίτο αποβλήθηκε για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Φλόρο Φλόρες, ενώ ο προπονητής
της Τζένοα, Νταβίντε Μπαλαρντίνι, αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες ένα λεπτό αργότερα.Η αριθμητική ισορροπία ήρθε στο 75` όταν ο Αουγκούστιν αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Κατάνια με 10 παίκτες, ενώ στην ίδια φάση ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Τζένοα, αλλά ο Αντούχαρ είπε όχι στον Βελόσο, διατηρώντας το 2-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής: